کد خبر: 3813014
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
گروه اجتماعی ــ اعتکاف فرصتی برای پیرایش دل از زنگار گناه و بلند کردن دست نیاز از خاک به سوی افلاک است.

فرصتی می‌خواهی تا فارغ از هیاهوی پایان‌ناپذیر زندگی، چند روزی با خودت خلوت کنی؛‌ فرصتی می‌خواهی تا بر سفره عشق مهمان شوی و از جامعه و تعلقات دنیوی برکنی، با خدای خویش خلوت کنی و پا به پای ام داوود، زیارت رجبیه بخوانی،‌ فرصتی می‌خواهی تا معتکف کوی عشق شوی، و این فرصت اعتکاف است.
اعتکاف لحظه‌های ناب وصال و عروج عارفانه در آسمان عبودیت و فرصتی برای سیر و سلوکی عارفانه و رسیدن به وصال حق است.
می‌خواهی از تعلقات دنیوی، از هر چه وابستگی است خود را رهاسازی، چه جایی بهتر از حریم امن خدا و چه محفلی بهتر از محفل روحانی اعتکاف، پس به حریم یاد خدا خوش آمدی.
ماه رجب یکی از بزرگ‌ترین و بافضیلت‌ترین ماه‌های خداست؛ فرصتی در این ماه ایجاد می‌شود تا با خدای خود خلوت کنی اما این فرصت ناب تنها برای یکبار تکار شدنی نیست و در روز‌های ماه رمضان نیز می‌توان با اخلاص و قلبی پر از دعا و التماس رو به سوی معبودگاه خداوند نهاد و سه روز را میهمان مسجد شد.
رمضان ماه گسستن از شیطان و پیوستن به خداست، ماه سخن گفتن خدا، ماه بیدار شدن مردم، ماه آگاه کردن آنها که نمی‌دانند، ماه تذکر به آنها که می‌دانند، ماه برانگیختن آنها که نشسته‌اند و ماه بازگرداندن آنان که برگشته‌اند، ماه پرواز کردن و اوج گرفتن، ماه قرآن کریم، ماه مولا علی(ع)، ماه ائمه اطهار علیهم‌السلام، ماه پیامبران عظام و ماه خداست و چه سعادتی است که نصیب بنده‌ای می‌شود تا در این ماه رو به سوی حق بنماید و بنده مخلص خدا شود.
به راستی که اعتکاف فرصتی است تا با چشم دل و با وجدانی بیدار سیاهه اعمال خود را مروری تازه کرد و به فکر جبران فرصت‌های از دست رفته بود و خود را برای حضور در پیشگاه خدای ارحم الراحمین آماده کرد.

مهم‌ترین دستاورد اعتکاف
حجت‌الاسلام حسن رهبر، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بیجار در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا کردستان، با اشاره به اینکه ماه رمضان روزهایش بهترین روزها و شب‌هایش بهترین شب‌ها است، اعلام کرد: هر ساعت از این ماه عزیز از بهترین لحظات است و باید تلاش کنیم که بهره کافی را از برکات این ماه ببریم.
وی افزود: در این بین اعتکاف فرصت و مجالی است تا انسانی که در پیچ و خم‌های زندگی مادی غرق شده خود را باز یابد و به قصد بهره بردن از ارزش‌های معنوی از علایق مادی دست کشیده و خود را در اختیار پروردگار بگذارد و تقاضا کند که او را در راه راست، ثابت قدم نگه دارد
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بیجار ادامه داد: مراسم اعتکاف یکی از برنامه‌های بسیار مهم سازمان تبلیغات اسلامی برای جذب جوانان مومن و متدین شرکت دادن آنان در آیین‌های مذهبی است.
وی به زمان برگزاری مراسم معنوی اعتکاف رمضان اشاره کرد و گفت: مراسم معنوی اعتکاف رمضان در دهه پایانی ماه مبارک رمضان و بالاخص در شب‌های قدر انجام می‌شود.
حجت‌الاسلام رهبر، از اعتکاف به‌عنوان یک سنت حسنه یاد و بیان کرد: اعتکاف یک سنت حسنه و اوج دینداری جامعه ماست که برغم هجمه‌های فرهنگی و بد اخلاقی‌های جامعه، نسل جوان ما در این امر مهم پیش قدم هستند که نشانگر جوانه زدن و رشد مذهب در جامعه است.
وی در خصوص برنامه‌های این مراسم معنوی یادآور شد: مناجات حضرت امیر، ختم قرآن، قرائت فصیح نماز، هم‌خوانی و جمع‌خوانی قرآن، دعای توسل و زیارت عاشورا از برنامه‌های معنوی مراسم اعتکاف رمضان است.

هجرتی درونی
معصومه عظیمیان، استاد گفتمان دینی شهرستان بیجار هدف از شرکت در مراسم معنوی اعتکاف رمضان را خلوت کردن با خداوند باریتعالی دانست و گفت: در این زمان می‌توان از تعلقات مادی دور شد و با خدای خود راز و نیاز کرد.
وی با اشاره به اینکه اعتکاف هجرتی درونی برای سیر در دنیای باطن و مروری بر نفسانیات خویش است، افزود: اعتکاف آرامش خاصی را به انسان می‌دهد و و در این سه روز معتکف حریم خدا می‌شویم.
عظیمیان با ابراز خرسندی از برنامه‌های اجرا شده سال‌های گذشته در مراسم اعتکاف بیان کرد: پخش کلیپ، سخنرانی، مداحی و نیایش، حلقه‌های معرفت با موضوع‌های مختلف، مسابقه کتابخوانی و پاسخ به مسائل شرعی احکام و قرائت قرآن از جمله برنامه‌های اعتکاف در سال‌های گذشته بوده و انتظار می‌رود این روند همچنان ادامه داشته باشد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: