کد خبر: 3829533
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
«الایضاح» امام نووی حجاج شافعی مذهب را راهنمایی می‌کند
گروه فرهنگی - کتاب «الایضاح امام نووی» که به زبان فارسی ترجمه‌شده، نسخه فقهی و در دسترس برای راهنمایی حجاج است که در هشت باب مسلمانان به‌ویژه اهل سنت را با اصول فقهی حج آشنا می‌کند. این کتاب در سال ۱۳۹۱ با ترجمه «محمد خالد احمدی» توسط انتشارات «شیخی» در سنندج، چاپ و منتشر شده است.
نسخه فقهی امام نووی برای حج اهل سنت

به گزارش ایکنا از کردستان، ابو زکریا یحیی بن شرف النووی سال ۶۳۱ قمری در دمشق متولد و سال ۶۷۶ قمری زندگی را بدرود گفته است. او ملقب به امام النووی است و از نویسندگان و فقهای کم مانند اهل سنت و مؤلف کتاب‌های فقه و حدیث است. دیدگاه‌های فقهی او بین پیروان مذهب شافعی از اعتبار بالای برخوردار است.
کتاب «الایضاح امام نووی» ۲۳۶ صفحه و هشت باب دارد. باب اول آن به آداب سفر حج و چرایی و چگونگی واجب شدن حج می‌پردازد. در باب دوم به نحوه احرام و محرمات و واجبات و سنت‌های حج پرداخته شده است. جامعه اهل سنت می‌توانند آداب ورود به مکه را در فصل سوم بخوانند و بیاموزند. در باب بعدی مسائل و اصول مرتبط با حج عمره آورده شده است.
امام نووی در فصل پنج این کتاب با جزییات در باب مقام ابراهیم و طواف الوداع و آداب مکه، حرام، کعبه، مسجدالحرام و احکام آنها بحث کرده است. در فصل بعدی کتاب «الایضاح امام نووی» زیارت قبر پیامبر(ص) از نگاه اهل سنت به‌ویژه پیروان امام شافعی توضیح داده شده است.
فصل هفتم این کتاب به «احکام واجب کسانی که در حجشان کار واجبی را ترک کرده و یا مرتکب حرامی شده‌اند» می‌پردازند و راهکار فقهی در مواجه با چنین موضوعی را برای مسلمان مشرف به حج را پیش پایشان نهاده است.
در فصل پایانی این کتاب به موضوع «حج بچه‌ها، بردگان و کسانی مانند آنها» پرداخته‌شده است.
در صفحات پایانی و بخشی از این کتاب به آداب «برگشت از سفر حج» و نیز «نحوه‌ی سرپرستی حجاج» پرداخته شده است. امام نووی در این کتاب ذکرهای سنت حج را برای دسترسی آسان حجاج به اورادی که در این سفر معنوی موردنیازبوده، گنجانده است و علاقه‌مندان می‌توانند آن را در پایان کتاب «الایضاح» بیابند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: