کد خبر: 3674824
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۴
گروه فرهنگی: مدیرکل زندان‌های استان کردستان، زندانبانی اسلامی را یکی از دستاوردهای مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و گفت: تفاوت زندانبانی اسلامی با سایر نظام های زندانبانی دنیا در این است که نگاه به زندانی نگاهی توأم با کرامت است و هدف از مجازات نیز اصلاح و تربیت فرد مجرم است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کردستان، اسحاق ابراهیمی، مدیرکل زندان های کردستان امروز، 29 در آئین اختتامیه اولین جشنواره تئاتر زندانیان استان کردستان، زندانبانی اسلامی را یکی از دستاوردهای مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و اظهار کرد: تفاوت زندانبانی اسلامی با سایر نظام های زندانبانی دنیا در این است که نگاه به زندانی نگاهی توأم با کرامت است و هدف از مجازات نیز اصلاح و تربیت فرد مجرم است.
وی افزود: در سایر نظام‎های زندانبانی دنیا، هدف از مجازات حبس صرفا تنبیه و صلب آزادی از افراد مجرم است و فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی نیز آن طور که در زندانبانی اسلامی به چشم می‌خورد، مورد توجه قرار نمی‌گیرد .
ابراهیمی با ارائه گزارشی از برنامه‌های اصلاحی و تربیتی که در زندان‌های استان در حال اجراست، بیان کرد: مددجویان مراکز اصلاحی و تربیتی استان در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش قرآن(حفظ، قرائت، تفسیر و ...)، آموزش مهارت‌های اساسی زندگی، فعالیت‌های حرفه آموزی، آموزش احکام، سوادآموزی، مسابقات و فعالیت‌های ورزشی، و ... فعالیت می‌کنند که این موارد ضمن پرکردن اوقات فراغت آنان به صورت هدفمند، موجبات پیشگیری و کاهش آسیب رفتارهای پرخطر در این مراکز را سبب می‌شود.
وی در ادامه تئاتر را مادر همه هنرها دانست و عنوان کرد: با توجه به تأثیرات مثبت و جامعیت تئاتر و همچنین وجود ظرفیت‌ها و پتانسیل های خوب بین مددجویان زندان‌های استان، بر آن شدیم تا با توسعه این هنر بتوانیم اوقات فراغت مدجویان را به بهترین روش ممکن مدیریت کنیم تا زمینه تغییر نگرش و اصلاح رفتار آنان فراهم شود.
مدیرکل زندان‌های کردستان با اعلام حمایت از مددجویانی که در فعالیت‌های هنری بویژه تئاتر فعالیت می‌کنند، بیان کرد: اکنون که این فرصت پیش آمده تا هنر تئاتر در زندان های استان توسعه پیدا کند، امیدواریم با توجه به پیگیری‌های به عمل آمده، در آینده نزدیک آن دسته از مددجویان علاقه‌مندی که در مدت زمان تحمل حبس با شرکت در کلاس‌های تئاتر، استعداد خود را در این حوزه شکوفا کرده باشند، حتی پس از آزادی نیز با هماهنگی مرکز امور خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندان ها و سایر دستگاه‌های متولی در امر هنر، مورد حمایت جدی قرار گیرند .
وی رسالت سازمان زندان ها را اصلاح و تربیت بزهکاران دانست و اعلام کرد: تئاتر در زندان‌ها می تواند به عنوان یک فعالیت اصلاحی و تربیتی مهم در مسیر بازگشت افراد بزهکار به جامعه و همچنین پیشیگیری از وقوع جرم و تکرار مجدد آن مورد استفاده قرار گیرد.
ابراهیمی با اشاره به تصمیمات خود برای توسعه هنر در زندان های استان اعلام کرد: امیدواریم این جشنواره آغازی باشد تا با همکاری هنرمندان کردستانی گام های بزرگتری در جهت توسعه هنر در استان بویژه در زندان‌ها برداشته شود تا به این ترتیب شاهد کاهش بسیاری از آسیب ها در جامعه باشیم .
یادآور می شود؛ این جشنواره با حضور با حضور 10 گروه تئاتر از مددجویان مراکزاصلاحی و تربیتی سطح استان و جمعی از هنرمندان و مسئولین استانی از جمله رئیس کل دادگستری، مدیرکل زندان ها، مدیرکل حوزه هنری، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، معاون دادستان و ... برگزار شد، از مددجویان هنرمند عرصه تئاتر زندان های استان با اهدای لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود تقدیر شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: