کد خبر: 3748526
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۱
گروه اجتماعی- مدیرکل انتقال خون کردستان با اشاره به استقرار تیم سیار اهدای خون در روزهای هفتم و هشتم محرم در بیجار گفت: این تیم در این دو روز 389 داوطلب را پذیرش و 252 کیسه خون کامل دریافت کرد.

389 داوطلب خون در بیجار اهدا کردند

محمدسعید کریمیان، مدیرکل انتقال خون کردستان در گفت‌وگو با ایکنا از کردستان، اظهار کرد: از این تعداد، 179 داوطلب در اولین روز و 210 تن دیگر نیز در دومین روز به محل حضور تیم سیار اهدای خون که در ساختمان مدیریت فوریت‌های پزشکی بیجار مستقر شده بود مراجعه کردند.
وی به دریافت 252 واحد کامل خون از داوطلبان بیجاری در دو روز گذشته اشاره کرد و افزود: اهداکنندگانی که پیشتر در استان کردستان تجربه اهدای خون داشته باشند می‌توانند در هر بار مراجعه پس از انجام مراحل پذیرش، مشاوره و معاینه با نظر پزشک خون اهدا کنند؛ این در حالی است که از اهداکنندگان بار اول تنها امکان دریافت نمونه خون وجود دارد و پس از گذشت سه ماه می‌توانند یک واحد خون به بیماران هدیه کنند.
مدیرکل انتقال خون کردستان با بیان اینکه 120 داوطلب اهدای خون برای نخستین بار در بیجار پذیرش شدند، بیان کرد: از مجموع اهداکنندگان پذیرش شده 54 داوطلب در سال حداقل دوبار خون اهدا کرده بودند که که اهداکننده مستمر نامیده می‌شوند و 210 داوطلب نیز در سالیان گذشته به تناوب سابقه اهدای خون داشتند که ایشان نیز در زمره اهداکنندگان خون با سابقه قرار گرفتند.
کریمیان حضور بانوان بیجاری را نیز چشمگیر توصیف کرد و افزود: میانگین آمار اهدای خون بانوان در کشور پنج درصد است و این در حالی است که بانوان بیجاری بیش از 20 درصد مراجعه کنندگان به این تیم سیار را به خود اختصاص دادند.
کریمیان تاکید کرد: از تمامی اهداکنندگان گرامی خواستاریم که اهدای خون را تا پایان ماه‌های محرم و صفر در دستور کار قرار دهند و انجام این عمل انسان دوستانه را تنها به روزهای خاصی از سال یا مناسبت‌های ملی و مذهبی موکول نکنند.
کریمیان با بیان اینکه نیاز به پلاکت خون در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری یافته است، عنوان کرد: عمر پلاکت خون تنها سه روز و راه تأمین آن اهدای داوطلبانه در کلیه روزها و فصول سال است.
وی ضمن عذر خواهی از آن دسته از اهداکنندگانی که با وجود حضور در صف‌های طولانی موفق به اهدای خون نشده‌اند، بیان کرد: استقبال از اهدای خون در ایام ماه محرم چشمگیر است و تعداد منابع انسانی و امکانات تیم سیار دارای محدودیت‌هایی است و از طرفی اهدای خون به عنوان یک امر تخصصی دارای بایدها و نبایدهایی است که می‌بایست با جدیت مدنظر قرار گیرد.
وی از اهداکنندگان خواست تا اهدای خون را در برنامه زندگی خود قرار داده و همواره به یاد داشته باشند که بیمارانی چشم انتظار نوع دوستی آنها هستند.
مدیرکل انتقال خون کردستان یادآور شد: تیم سیار اهدای خون روزهای نهم و دهم محرم مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی در دو شیفت صبح و عصر در درمانگاه شهر سریش‌آباد از توابع شهرستان قروه مستقر و میزبان داوطلبان اهدای خون خواهد بود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: