کد خبر: 3812065
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۷
گروه فعالیت‌های قرآنی- با دل و جان قلمش را عاشقانه بر قلب سفید کاغذ به رقص در آورده تا بنویسد مشق عشق را و چه هنرمندانه و خستگی‌ناپذیر واژه‌های خدایی را با زبان دل به رشته تحریر در می‌آورد.

به گزارش ایکنا از کردستان، آیین رونمایی از دو اثر کتابت کامل قرآن کریم به خط استاد «علی‌اشرف زانیار» خوشنویس سنندجی با حضور خوشنویسان و هنرمندان کردستانی شامگاه چهارشنبه،25 اردیبهشت در پردیس سینما بهمن سنندج برگزار شد.

رونمایی از «مشق عشق» استاد علی اشرف زانیار

در ابتدای این مراسم، رئیس حوزه هنری استان کردستان طی سخنانی اظهار کرد: مهم‌ترین اصل در دنیای امروز انتقال پیام به مخاطب است که بهره‌گیری از ابزار هنر، بهترین و تاثیرگذارترین مسئله در این زمینه است.
هنر خوشنویسی یک هنر قدسی و اسلامی
امین مرادی افزود: هنر خوشنویسی به عنوان یک هنر قدسی و اسلامی همواره در خدمت اشاعه کلام وحی بوده و هنرمندان جهان اسلام هنر خود را در خدمت قرآن قرار داده و آثاری ماندگار از خود بر جای گذاشته‌اند.
وی عنوان کرد: هر چند متاسفانه این هنر معنوی مظلوم واقع شده است اما افرادی همچون استاد علی اشرف زانیار توانسته‌اند با هنرمندی خود این هنر را اشاعه دهند.
رئیس حوزه هنری استان کردستان در پایان سخنان خود، حمایت از هنرمندان را رسالت حوزه هنری دانست و گفت: چندی پیش نیز آیین نکوداشتی را برای استاد صابر صابر، یکی دیگر از خوشنویسان برجسته استان برگزار کردیم که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

رونمایی از «مشق عشق» استاد علی اشرف زانیار

در ادامه این مراسم استاد صابر صابر، خوشنویس سنندجی و از دوستان نزدیک استاد زانیار پشت تریبون حاضر شد و اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم به قلم سوگند یاد کرده که این مسئله نشان دهنده جایگاه والای قلم و نوشتن در دین اسلام است.
وی افزود: دین اسلام برای قلم احترام بسیار زیادی قایل شده است و براساس روایات، نوشتن یک آیه «بسم الله الرحمن الرحیم» آتش جهنم را بر انسان حرام می‌کند.
موفقیت با ذوق و قریحه خداددای
صابر در ادامه عنوان کرد: خوشبختانه هنر در کردستان جوشش دارد و ما هنرمندان بسیار زیادی را در تمامی زمینه‌های هنری در استان داریم.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود به آشنایی 40 ساله خود با علی اشرف زانیار اشاره و بیان کرد: زانیار جدای از شخصیت هنریش، انسانی خیر و وارسته‌ است که بدون داشتن هیچ استادی، ذوق و قریحه خدادادی او را در این راه موفق کرده است.
این خوشنویس سنندجی، مغازه زانیار را اولین پاتوق هنرمندان خوشنویس شهر سنندج در دهه شصت عنوان کرد و گفت: خوشحالم که امروز خوشنویسان بسیار زیادی را در شهر سنندج داریم که تعدادی از آنها از شاگردان زانیار هستند.

رونمایی از «مشق عشق» استاد علی اشرف زانیار

میرزای هورامی، شاعر و ادیب سنندجی هم در این مراسم اظهار کرد: خط در کردستان آنقدر مهم بوده است که بیشتر در خدمت به دین و به ویژه برای نوشتن قرآن مورد استفاده قرار گرفته است.
به جای ماندن 300 خط قرآنی از کُردها
وی با اشاره به اینکه هنر نزد کُردها جایگاه والایی دارد، افزود: حدود 300 خط قرآنی از مردان و زنان کُرد به جای باقی مانده است.
این ادیب کردستانی به قرآن‌های کتابت شده در منطقه کردستان اشاره و خاطرنشان کرد: آنقدر کُردها به قرآن کریم عشق دارند که قسم به قرآن نگل را قسم بزرگ خود می‌دانند.
در بخش پایانی این مراسم نیز علی اشرف زانیار، پشت تریبون قرار گرفت و با اشاره به اینکه علاقه به خوشنویسی ریشه در خانواده مادریم دارد، گفت: کتابت قرآن کریم را اول لطف و عنایت خداوند و پس از آن مرهون دلسوزی‌های همسرم می‌دانم.
کتابت قرآن را بدون هیچ استادی به انجام رسانده‌ام
وی افزود: بنده در راه کتابت قرآن کریم، هیچ استادی نداشته‌ام و بیشترین گرایشم به سمت خط نسخ بوده است.
زانیار در ادامه سخنانش در مورد نحوه کتابت دو قران خود گفت: در سال 1381 نخستین کتابت کامل آیات قرآن را شروع کردم و در مدت سه سال 30 جزء کامل قرآن کریم را در 861 صفحه و به وزن 19.5 کیلوگرم به اتمام رساندم.
وی خاطرنشان کرد: مجددا از ماه رمضان سال 1391 به کتابت قرآن کریم اقدام کردم و توانستم که کلام وحی را در 730 صفحه و 30 کیلوگرم به اتمام برسانم که 12 شیشه دوات آمیخته با گلاب را صرف آن کرده‌ام.
اجرای نمایش دینی، مداحی و دفنوازی و رونمایی از دو اثر کتابت کامل قرآن کریم علی اشرف زانیار از دیگر بخش‌های این مراسم بود.
مروری بر زندگی علی اشرف زانیار
علی اشرف زانیار در سال 1330 در شهر سنندج دیده به جهان گشود و از همان زمان کودکی به واسطه خط خوش برادر بزرگش، به سمت زیبا نوشتن و خوشنویسی گرایش پیدا کرد و در دوران دبیرستان بیشتر به خوشنویسی به ویژه خط نسخ علاقه‌مند شد.

رونمایی از «مشق عشق» استاد علی اشرف زانیار

شوق و اشتیاق او به نوشتن آیات و احادیث قرآنی بیشتر او را به سمت خوشنویسی هدایت می‌کرد و هرچند او استادی را نیافت که وی را در این زمینه آموزش دهد اما در سال 1367 برای اولین بار جزء 30 قرآن کریم را کتابت کرد.
وی مجددا دو جزء 29 و30 قرآن کریم را در سال 1371 کتابت کرده و همچنین نوشتن چندین کتاب، ادعیه، اذکار و تابلوهای خوشنویسی از آیات و سوره‌های مختلف قرآن مجید را نیز به انجام رسانده است.

رونمایی از «مشق عشق» استاد علی اشرف زانیار

وی در سال 1381 نخستین کتابت کامل آیات قرآن را شروع کرده و در مدت سه سال 30 جزء کامل قرآن کریم را در 861 صفحه به اتمام رسانده است.
این خوشنویس سنندجی مجددا از رمضان سال 1391 به کتابت قرآن کریم همت گماشته و توانست کتابت کلام وحی را در 730 صفحه به اتمام برساند.
لازم به ذکر است؛ نمایشگاهی از آثار این هنرمند توانمند عرصه هنر خوشنویسی مشتمل بر 40 تابلوی خوشنویسی نیز روز چهارشنبه، 25 اردیبهشت ماه در محل گالری سوره پردیس سینمایی بهمن سنندج افتتاح و تا 2 خردادماه صبح و بعدازظهر آماده بازدید علاقه مندان است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: