کد خبر: 3813023
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
گروه فرهنگی ــ نخستین فصل کاوش باستان شناختی در تپه باستانی کوشکله شهرستان سقز از اول فروردین‌ماه آغاز و تاکنون ادامه دارد که منجر به کشف ساختارهای معماری دوران تاریخی و اسلامی در این تپه شد.

کشف ساختارهای معماری دوران تاریخی و اسلامی در سقزبه گزارش ایکنا از کردستان، نخستین فصل کاوش باستان شناختی تپه باستانی کوشکله شهرستان سقز با هدف لایه‌نگاری به منظور شناسایی دوره‌های فرهنگی به سرپرستی طاهر قسیمی، در فروردین ۱۳۹۸ آغاز و هم اکنون نیز در حال انجام است.
بنا به اظهارات سرپرست تیم کاوش؛ نتایج اولیه در این فصل، شامل کشف بقایای معماری از دو دوره فرهنگی قرون میانه اسلامی و دوران تاریخی است که جهت مشخص شدن تاریخ گذاری مطلق آنها می‌بایست آزمایش سالیابی صورت پذیرد.
قسیمی افزود: ساختارهای مشخص شده از دوره اسلامی بیانگر استقرارهای روستانشینی بوده و از دوره تاریخی نیز ساختاری خشتی مشخص شده است.
وی بیان کرد: علاوه بر مطالعه مواد فرهنگی، مطالعات میان رشته‌ای همچون باستان - جانورشناسی، باستان - گیاه شناسی، زمین -ریخت شناسی، سالیابی دیرین مغناطیس، سالیابی کربن ۱۴ و سالیابی به شیوه گرمالیان انجام خواهد شد.
سرپریت تیم کاوش عنوان کرد: برنامه پژوهشی باستان شناختی تپه کوشکله، نخستین پروژه لایه نگاری در شهرستان سقز است که می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پژوهشگران قرار داده و بخشی از جدول گاهنگاری منطقه را مشخص سازد. در این راستا، برای حفاظت و معرفی این آثار ارزشمند هماهنگی‌های لازم با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان انجام شده است.
سیدمحسن علوی، مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان نیز با تشکر از تیم کاوش تپه کوشکله سقز، بر الزوم انجام کاوش‌های باستان‌شناسی و نقش مهم این پژوهش‌ها در روشن‌سازی پیشینه فرهنگی و سکونتی انسان در استان کردستان تأکید کرد.
وی ابراز امیدواری کرد: نتایج این کاوش‌ها با برنامه‌ریزی دراز مدت و ایجاد سایت موزه در جذب گردشگران داخلی و خارجی به استان و شهرستان سقز بتواند مؤثر واقع شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: