کد خبر: 3826861
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۶
گروه اجتماعی ــ سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان کردستان با حضور معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و مسئولان استانی شامگاه گذشته، ۲۲ تیرماه در استانداری کردستان به تصویب رسید.

به گزارش ایکنا از کردستان، بهناز موحدی، مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری شامگاه گذشته، ۲۲ تیرماه در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کردستان اظهار کرد: موضوع سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در سال گذشته در دستور کار قرار گرفت که هدف آن متناسب کردن برنامه‌های سطح کشور با ویژگی‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره است.
وی افزود: سندی که اکنون در اختیار استانداری قرار می‌گیرد از دل مردم و بر مبنای جغرافیای استان تنظیم شده که در آن به شرایط شهرستان‌ها نیز توجه بسیاری شده است.
مدیرکل برنامه ریزی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه برای تهیه این سند از داده‌های مستند و از داده‌های ادارات مختلف برای نمایان شدن خلأها استفاده شده است، عنوان کرد: وجود نرخ بالای بیکاری زنان بالای ١۵ سال، افزایش آمار طلاق و مشارکت اقتصادی کم زنان کردستان از جمله مشکلاتی است که طی مراحل تدوین سند مشخص شده است.
وی یکی دیگر از مشکلات اساسی زنان کردستانی را کمبود بیمه تأمین اجتماعی برای مشاغل خانگی دانست و عنوان کرد: بیشتر زنان این استان به اینگونه کارها مشغول هستند.
موحدی ادامه داد: سن ازدواج دختران و پسران کردستانی روبه افزایش است و عمده طلاق‌ها در این استان در سه سال ابتدایی شروع زندگی مشترک صورت می‌پذیرد.
وی با اشاره به مشکلات کردستان در حوزه آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: بحث خودکشی در شهرستان مریوان و با آماری کمتر در شهرستان بیجار مطرح بوده که بیشتر ناشی از بی‌هدفی، عدم خودباوری و عدم مفید بودن است.
مدیرکل برنامه ریزی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: نرخ بی‌سوادی زنان کردستانی از میانگین کشوری بالاتر است که توجه به سوادآموزی در این استان می‌تواند میانگین کشوری را نیز بهبود ببخشد.
وی با اشاره به اینکه فرصت‌های شغلی خوبی برای زنان در کردستان وجود ندارد، اعلام کرد: تعداد دانشجویان زن کردستانی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا کمتر از میانگین کشوری است که گویای ترک تحصیل به دلایل بی‌انگیزگی برای به دست آوردن فرصت شغلی است.
موحدی در پایان با اشاره به اینکه کردستان تاکنون هیچ نماینده مجلس بانویی نداشته است، یادآور شد: کردستان در زمینه سمن‌های بانوان نیز وضعیت خوبی نداشته و از ۴۵۰ سمن موجود در استان تنها ۴۵ سمن آن در حوزه زنان فعالیت می‌کنند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: