کد خبر: 3861539
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۲
گروه فرهنگی- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به برگزاری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کُردی گفت: این جشنواره با حضور ۱۱ گروه هنری از ۱۹ تا ۲۳ آذرماه جاری در شهرستان سقز برگزار می‌شود.

سقز آماده برگزاری شانزدهمین جشنواره تئاتر کُردی

به گزارش ایکنا از کردستان، جلال قلعه‌شاخانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان امروز، 12 آذرماه در جلسه با اعضای دبیرخانه شانزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز اظهار کرد: جشنواره تئاتر کُردی سقز موجب شورونشاط اجتماعی همراه با ارتقای بینش فرهنگ جامعه می‌شود و بر همین اساس لازم است شانزدهمین دوره آن باهمت مضاعف ستاد اجرایی جشنواره در روزهای آینده پیش رود.
وی بابیان اینکه این دوره از جشنواره از 19 تا 23 آذرماه جاری در سقز برگزار می‌شود، افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، بسترهای لازم برای برگزاری شانزدهمین دوره این جشنواره با حضور ۱۱ گروه هنرهای نمایشی فراهم است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد: جشنواره تئاتر کُردی در راستای توجه به زبان و ادبیات کُردی به‌عنوان پشتوانه‌های غنی و تشویق نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالت و ارزش‌های فرهنگی مناطق کُردنشین موردتوجه است.
وی بابیان اینکه این جشنواره زمینه‌ساز پیوند عامه مردم و جلب مشارکت آنان به‌منظور رشد و اعتلای تئاتر در مناطق کُردنشین است، اعلام کرد: فراهم کردن زمینه اجراهای عمومی و بستری برای تولید نمایش‌های کُردی از دیگر دستاوردهای است که باید برای رسیدن به آن تلاش کرد.
ارسال 65 اثر به شانزدهمین جشنواره تئاتر کُردی
هیوا حاجی محمدی، دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کُردی سقز نیز در ادامه این جلسه با اشاره به آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره گفت: بعد از اتمام مهلت ارسال آثار، 65 اثر شامل 48 اثر داخلی و 17 اثر خارجی به دبیرخانه شانزدهمین دوره این جشنواره رسید.
وی افزود: آثار رسیده در بخش بین‌الملل از کشورهای ترکیه (استانبول، دیار بکر)، سوئد، سوریه و از شهرهای اقلیم کردستان عراق و آثار داخلی نیز از استان‌های خراسان شمالی، تهران، ایلام، کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی و کردستان بود.
دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کُردی سقز با اشاره به اعضا هیأت انتخاب آثار و بازبینی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کُردی سقز عنوان کرد: رسول بانگین از ارومیه، هیوا منوچهری از مریوان، حسن ترقی از سنندج، کامران شهلایی از کرمانشاه و جمیل منصوری از سقز آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره را انتخاب و بازبینی کردند.
وی ادامه داد: هیأت بازبین جشنواره ۹ اثر را در بخش داخلی و ۲ اثر را در بخش خارجی را برای رقابت در بخش پایانی جشنواره معرفی کرد.
حاجی محمدی اعلام کرد: نمایش‌های «گراداف» به کارگردانی سامان مهران و فرزاد حسن میرزایی از بانه، «جن و جنوکه» به کارگردانی سعید پاکزاد از کرمانشاه، «حصار» به کارگردانی هیمن سهرابی از بوکان، «سورانه» به کارگردانی غلامرضا همتیان از بیجار، «چاوه‌روان» به کارگردانی امیر زارع‌زاده از سقز، «قابووسی میروویان» به کارگردانی حامد اسماعیل وند از ارومیه،« سه‌رپیل» به کارگردانی حمیدرضا احمدی کردستانی از سنندج، «ئه رکی نیشتمانی داهولیک» به کارگردانی جمیل مفاخری از سنندج، «چناره‌کان» به کارگردانی امید مصطفایی از سقز و دو کار خارجی در این دوره از جشنواره باهم رقابت می‌کنند.
یادآور می‌شود؛ شانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و با همکاری و همراهی استانداری استان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت استانداری و فرمانداری ویژه سقز، شهرداری و شورای اسلامی شهر سقز و انجمن هنرهای نمایشی کردستان از 19 لغایت 23 آذرماه 98 در شهرستان فرهنگی سقز برگزار می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: