کد خبر: 3969035
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲
سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سقز از تعمیر و تجهیز ویترین‌های حفاظتی قرآن‌های تاریخی روستای مولان‌آباد و کویره گویزه در این شهرستان خبر داد.

صلاح نصراللهی، سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سقز، در گفت‌وگو با ایکنا از کردستان، اظهار کرد: قرآن تاریخی مولان‌آباد مربوط به دوره صفویه بوده و در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه قرآن تاریخی مولان‌آباد از جمله نسخ خطی منحصر بفرد ۳۰جزء کامل قرآن است، افزود: این قرآن خطی بر روی کاغذ دست‌ساز در ابعاد ۴۰*۶۰سانتی متر با خط نسخ و در هزار و ۹۱۸ صفحه با نظارت شیخ حسن مولان‌آباد و خط رسول بن یحیی ابن ملا زکریا و در فاصله سال‌های ۱۱۱۶ تا ۱۱۲۶ ه . ق کتابت شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی سقز بیان کرد: برای حفاظت و نمایش این قرآن خطی با ارزش، ویترینی در سال‌های گذشته تهیه و در مسجد روستای مولان‌آباد نصب شده است که به مرور زمان معایبی در سیستم نرم‌افزاری و مکانیکی این ویترین به وجود آمده که در سال جاری با صرف اعتبارات استانی تمامی معایب این ویترین حفاظتی توسط متخصصان امر رفع و دوباره راه‌اندازی شد.

وی به تعمیر ویترین قرآن تاریخی کویره گویز افزود: قرآن خطی روستای کویره گویز نیز شامل ۱۵ جزء اول کلام‌الله مجید است که بر روی کاغذ دست‌ساز به ابعاد ۱۶*۲۰سانتی متر با خط نسخ کتابت شده است.

نصراللهی اظهار کرد: تاریخ کتابت این نسخه خطی متأسفانه مشخص نیست اما با توجه به تشابهات زیادی که با دیگر نسخ خطی شناسایی شده در منطقه بیشتر از ۲۰۰ سال قدمت دارد.

وی گفت: در سال ۱۳۹۸ از محل اعتبارات استانی ویترینی برای این قرآن تهیه و در محل مسجد روستای کویره‌گویز نصب شده و در سال جاری نیز از محل اعتبارات استانی این ویترین حفاظتی تجهیز و استانداردسازی شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان سقز یادآور شد: با نصب و راه‌اندازی این ویترین‌ها امکان دیدار و زیارت این نسخ خطی با ارزش قرآن برای علاقه‌مندان و شیفتگان کلام وحی فراهم خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: