کد خبر: 4001667
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۱
یادداشت/

نسخه‌ آزموده‌شده و شفابخش برای اندوه

هر ذکری از خدا می‌تواند شفابخش و آرامش‌دهنده باشد؛ آیا نسخه‎ای کارآمدتر و بی‌عارضه‌تر از این نسخه را در درمان زخم‌های قلب و خراش‌های ذهنت می‌یابی؟ امتحانش کن بارها و بارها! تا ببینی خدا در تو چه آفریده و چقدر دوستت دارد.

ژیلا مرادپور، از اساتید دانشگاه‌ استان کردستان در قالب یادداشتی با عنوان «نسخه آزموده شفابخش اندوه»، به بررسی آرامش قلب‌ها با یاد خدا پرداخته است که در ادامه متن یادداشت تقدیم مخاطبان می‌شود:

خیلی وقت‌ها برای همه ما پیش ‌می‌آید که در سختی یا مشکلی چنان تحت فشار روحی و روانی قرار می‌گیریم که فقط دنبال در رو هستیم؛ برخی با درددل کردن، برخی با از خانه بیرون زدن و رفتن به پیاده‌روی و خلوت کردن با خود و برخی حتی با زدن به کوه و بیابان و یا بدتر با روآوردن به مسکن‌های کاذب مثل مواد مخدر در پی تسکین دل بی‌قرارشانند. هر کدام از این راه حل‌ها ممکن است منافع و مضراتی داشته باشد و یا هزینه‌های مادی و معنوی و حیثیتی و شخصیتی عاید شخص کند.

اما خدای خالق انسان که می‌داند گاهی این دل ضعیف و لطیفش چنان بی‌تاب می‌شود که ممکن است از خود بیخود گردد، برایش ذکر و یاد خودش را نسخه کارساز و شفابخش قرار داده است. «الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللَّهِ ۗ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛ (همانا) کسانی که ایمان آوردند، و دلهایشان به یاد خدا آرام می‌گیرد ،آگاه باشید! (تنها) با یاد خدا دلها آرام می‌گیرند».(الرعد 28)

هر ذکری از خدا می‌تواند شفابخش و آرامش‌دهنده باشد اما یکی از اذکاری که وقت سختی‌ها نه تنها آرامش‌بخش است بلکه دافع افکار مزاحم و آزار دهنده و وسواس شیاطین است، ذکر «الحمدلله» است. وقت مشکل یا سختی افکار مزاحم مدام به انسان هجوم می‌آورند افکاری که مأیوس کننده است و در پی گرفتن حس ارزشمندی و امید از انسانند و در تعبیر قرآنی افکار ابلیسی است. لذا بهترین پاسخ به این افکار و حس ناامیدی و اندوه ناشی از آنها اعلان رضایت از تقدیر الهی است که با گفتن و مرور الحمدلله و باور قلبی و طمأنینه نسبت به آن هم شیاطین و افکار ابلیسی‌شان را از خود فراری می‌دهیم هم در دل و ذهن خود آرامش و امید و تسلی خاطر را احساس می کنیم و با تمرکز بیشتری بر مشکل و راه حل احتمالی آن می اندیشیم.

از همه مهم‌تر بابت تسلیم خواست خدا بودن با باور به الحمدلله لذت ایمانی را خواهیم چشید که دیگر آن مشکل یا سختی در چشممان بزرگ نمی ‌نماید. و اگر عامل این مشکل کسی یا کسانی بوده باشند در عین تکرار فهیمانه الحمدلله همزمان برای همان شخص یا اشخاص دعای هدایت و اصلاح و خیر کنیم و اگر دلیل مشکل ایجاد شده سوء‌ظن و سوء‌تفاهم بوده از خداوند بخواهیم دل و فکر آنان را نسبت به ما اصلاح کند. این‌گونه راه را بر فتنه‌گری شیاطین در به هم زدن رابطه بین ما با آن افراد می‌بندیم و چون دلمان را نسبت به آنان صاف کرده‌ایم خداوند هم دل و فکر آنان را نسبت به ما اصلاح می‌کند.

پس در هر سختی و مشکلی یادت باشد:

  • الحمدلله را با حضور قلب و باور و ایمان مرور کن تا حدی که لذت اثرش را بچشی.
  •  آنان را که باعث اندوه و دل‌شکستگی‌ات شده‌اند نه تنها ببخش بلکه برایشان دعای هدایت و اصلاح و خیر کن تا لذت دوست داشتنشان را بجای نفرت از آنان بچشی.
    نتیجه این نسخه دستیابی به
  • رضای خدا
  • طمأنینه قلب و رضای نفس و آرامش خاطر
  • شکست شیاطین و افکار ابلیسی و آزاردهنده و یاس آور و برگرداندن یأس به خودشان
  • تمرکز فکر و رسیدن به رشد و تعالی
  •  کمک به دیگران در اصلاح خود متأثر از صفای قلب و فکرت

آیا نسخه‎ای کارآمدتر و بی‌عارضه‌تر از این نسخه را در درمان زخم‌های قلب و خراش‌های ذهنت می‌یابی؟ امتحانش کن بارها و بارها! تا ببینی خدا در تو چه آفریده و چقدر دوستت دارد و حامی‌ات است. خدای خوبم، بالاترین سکینه و بهترین همدم و تنها درک کننده مطلق و بی توقع! دوستت دارم آنقدر که فقط خودت می‌دانی و خود من هم نمی‌دانم. آرامش بودنت را از هیچ کس از جمله ما نگیر و همراه دائمی‌مان باش.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :