کد خبر: 4046843
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷
یادداشت

مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کردستان در یادداشتی به فضیلت‌‌های ماه مبارک رمضان پرداخته است که تقدیم مخاطبان می‌شود.

حجت‌الاسلام مجید بگی مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

حجت‌الاسلام مجید بگی، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان، در یادداشتی به فضیلت‌ ماه مبارک رمضان پرداخته است که در ادامه متن این یادداشت تقدیم مخاطبان می شود:

رمضان در لغت از رمضاء به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزانیدن است و به دلیل اینکه در این ماه گناهان انسان بخشیده می‌شود، به این ماه مبارک رمضان گفته‏ شده است.

ماه مبارک رمضان در روایات اسلامی ماه خدا و میهمانی امت پیامبر اکرم(ص) خوانده شده و خداوند متعال از بندگان خود در این ماه در نهایت کرامت و مهربانی پذیرایی می‌کند؛ پیامبر اکرم(ص) می‌‏فرماید: «ماه رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است، هر کس همه این ماه را روزه بگیرد بر خدا واجب است که همه گناهانش را ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگی و عطش دردناک روز قیامت امان دهد».

این ماه، در میان مسلمانان از احترام، اهمیت و جایگاه ویژه‏‌ای برخوردار و ماه سلوک روحی آنان است و مؤمنان با مقدمه‌سازی و فراهم کردن زمینه‌‌‏های معنوی در ماه‌‏های رجب و شعبان هر سال خود را برای ورود به این ماه شریف و پربرکت آماده می‌کنند، و با حلول این ماه با شور و اشتیاق و دادن اطعام و افطاری به نیازمندان، شب ‏زنده‏‌داری و عبادت، تلاوت قرآن، دعا، استغفار، دادن صدقه، روزه‌‏داری و... روح و جان خود را از سرچشمه فیض الهی سیراب می‌کنند.

فضائل ماه رمضان

گرچه ذکر تمام فضائل ماه مبارک رمضان از حوصله این مقال خارج است؛ ولی پرداختن و ذکر برخی از فضائل آن از نظر قرآن و روایات اسلامی خالی از لطف نیست.

ماه مبارک رمضان به جهت نزول قرآن کریم در آن و ویژگی‏‌های منحصری که دارد در میان ماه‏‌های سال ‏قمری برترین است؛ قرآن کریم می‏‌فرماید: «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقانِ؛ ماه رمضان [همان ماه] است كه در آن قرآن فرو فرستاده شده است [كتابى ] كه مردم را راهبر و [متضمن] دلايل آشكار هدايت و [ميزان] تشخيص حق از باطل است». (آیه 185 سوره بقره).

پیامبر(ص) درباره ماه رمضان می‏‌فرماید: «ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورد، ماهی که نزد خدا از همه ماه‌‏ها برتر و روزهایش بر همه روزها و شب‏‌هایش بر همه شب‌ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهی است که شما در آن به میهمانی خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته‏‌اید، نفس‌‏های شما در آن تسبیح و خوابتان در آن عبادت، عملتان در آن مقبول و دعایتان در آن مستجاب است.... بهترین ساعاتی است که خداوند به بندگانش نظر رحمت می‌‏کند... ».

نزول کتب آسمانی

تمام کتب بزرگ آسمانی مانند: قرآن کریم، تورات، انجیل، زبور، صحف در این ماه نازل شده است. حضرت امام صادق(ع) می‏‌فرماید: «کل قرآن کریم در ماه رمضان به بیت المعمور نازل شد، سپس در مدت بیست سال بر پیامبر اکرم(ص) و صحف ابراهیم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجیل در روز سیزدهم ماه رمضان و زبور در روز هیجدهم ماه رمضان نازل شد».

توفیق روزه

در ماه رمضان خداوند متعال توفیق روزه‌داری را به بندگانش داده است؛ « فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ؛ پس هر که ماه [رمضان] را درک کرد، باید روزه بگیرد».

انسان افزون بر جنبه ماد و جسمی، دارای بُعد معنوی و روحی هم بوده است و هر کدام در رسیدن به کمال مطلوب خود، برنامه‌های ویژه را نیاز دارند، یکی از برنامه‏‎ها برای تقویت و رشد بُعد معنوی، تقوا و پرهیزگاری است؛ یعنی اگر انسان بخواهد خودش را از جنبه معنوی رشد و پرورش دهد و به طهارت و کمال مطلوب برسد، باید هوای نفس خود را مهار کند و موانع رشد را یکی پس از دیگری بر دارد و خود را سرگرم لذت‏‌ها و شهوات جسمی نکند. یکی از اعمالی که در این راستا مؤثر و مفید بوده، روزه‏‌داری است، قرآن کریم می‏‌فرماید: «... ای افرادی که ایمان آورده‌اید! روزه بر شما نوشته شد، همان‌گونه که بر پیشینیان از شما نوشته شده، تا پرهیزگار شوید».

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: