کد خبر: 4053907
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۹
استاندار کردستان:

سنت‌های کهن هنرمندانه به نسل جوان منتقل شود

استاندار کردستان، با اشاره به لزوم معرفی سنت‌های کهن به نسل جوان گفت: سنت‌ها و رسوم کهن استان کردستان باید هنرمندانه احیا و به نسل جوان منتقل شود.

بازدید استاندار کردستان از نمایشگاه تصاویر قدیمی سنندج

به‌ گزارش ایکنا از کردستان، اسماعیل زارعی کوشا، استاندار کردستان امروز، ۱۰ اردیبهشت‌ماه در بازدید از نمایشگاه صنایع‌دستی و تصاویر مشاغل قدیمی و تاریخی شهر سنندج که به مناسبت روز سنه در خانه کرد سنندج برپا شده است، اظهار کرد: آداب و سنن یک جامعه در واقع بخشی از فرهنگ آن منطقه به حساب می‌آید.

وی افزود: کردستان تلفیقی از تاریخ، طبیعت و فرهنگ را در خود جای داده و همواره مورد استقبال گردشگران واقع شده است.

استاندار کردستان بیان کرد: سنندج نیز به عنوان مرکز این استان، خاستگاه هنرمندان، مفاخر و مشاهیر برجسته‌ای است که نام و آوازه آن‌ها نه‌تنها در کشور بلکه در خارج از مرزهای ایران اسلامی پیچیده است.

وی نامگذاری ششم اردیبهشت‌ماه به عنوان روز سنندج را فرصتی مناسب برای احیای آداب و سنن گذشتگان ذکر کرد و ادامه داد: باید به‌منظور حفظ فرهنگ، تاریخ و تمدن استان، نسل جوان را با مشاغل قدیمی و توانمندی‌های موجود در کردستان بیش از پیش آشنا کنیم.

سنندج؛ در مسير رشد و بالندگی

یعقوب گویلیان، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان در ادامه این بازدید اظهار کرد: شهرستان سنندج با وجود ظرفيت‌های فراوان در بخش‌های مختلف، در مسير رشد و بالندگی است.

وی افزود: نام‌گذاری ششم اردیبهشت‌ماه به‌نام روز‌ سنندج و درج آن در تقویم سالانه استان، فرصت مناسبی است تا از همه ظرفیت‌ها برای توسعه اقتصادی این شهر استفاده شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان، بیان کرد: در راستای گرامیداشت این روز، نمایشگاهی به همت شهرداری سنندج و همکاری این اداره‌کل در خانه کرد سنندج برپا شده است.

وی ادامه داد: در این نمایشگاه آثار هنرمندان حوزه‌های مختلف صنایع‌دستی، ابزارآلات مشاغل قدیمی، تصاویر تاریخی و هنری شهر و تصاویر مشاهیر و مفاخر کُرد در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

گویلیان، یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه را آشنایی نسل جوان با تاریخ و تمدن نسل‌های پیشین این دیار ذکر کرد و یادآور شد: بسیاری از آداب و رسوم گذشتگان ما به دلایل مختلف کم‌کم در حال فراموش شدن است که در این مناسبت‌ها می‌توان با برگزاری مراسمات و نمایشگاه‌های متعدد نسبت به احیا و انتقال آن به نسل‌های امروزی اقدام کرد.

گفتنی است؛ شورای فرهنگ عمومی استان کردستان در سال ۱۳۹۷ نام‌گذاری ۶اردیبهشت‌ماه را به نام روز سنندج تصویب کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :