کد خبر: 4066180
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۸

40 ویژه برنامه با محوریت کتاب و کتابخوانی در کردستان برگزار می‌شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان گفت: در حال حاضر بالغ بر 40 برنامه متنوع با محوریت کتاب و کتابخوانی در کتابخانه‌های عمومی برای اقشار مختلف مردم استان کردستان برگزار می‌شود.

کتابخانه‌های عمومی سقز

به گزارش ایکنا از کردستان، جعفر توان، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان کردستان امروز، دوم تیرماه در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سقز با اشاره به نقش مهم کتاب در زندگی فردی و اجتماعی، اظهار کرد: شهرداری‌ها باید با پرداخت به موقع نیم درصد به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی از این نهاد فرهنگی حمایت کنند.

وی پرداخت نیم درصد را حق قانونی کتابخانه‌های عمومی دانست و افزود: توجه به این مهم می‌تواند در توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های کتابخوانی شهرستان سقز بسیار مهم و مؤثر باشد.

فرماندار سقز برگزاری نشست‌های نتیجه محور را از رویکردهای فرمانداری ویژه سقز ذکر و بیان کرد: نتیجه برگزاری این نشست‌ها در نهایت باید به نفع مردم باشد و به رفع مشکلات و توسعه منطقه کمک کند.

تبدیل کتابخانه‌های عمومی به پاتوق فرهنگی و اجتماعی

محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه از تبدیل این نهاد فرهنگی به پاتوق‌های فرهنگی و اجتماعی خبر داد و اظهار کرد: کتابخانه‌ها دیگر مانند گذشته فقط مکانی برای امانت کتاب نیستند و برنامه‌های متنوعی در آن‌ها برگزار می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر بالغ بر 40 برنامه متنوع با محوریت کتاب و کتابخوانی در کتابخانه‌های عمومی برای اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان با تقدیر از مسئولانی که توجه ویژه‌ای به مقوله کتاب و کتابخوانی دارند، افزود: این امر در نهایت به نفع مردم و جامعه است و به ارتقای آگاهی و بصیرت و در نیتجه توسعه منجر می‌شود.

وی با تأکید بر لزوم ارتقای فضای کتابخوانی در شهرستان سقز، بیان کرد: در حال حاضر شهر سقز به عنوان دومین شهر پرجمعیت استان کردستان تنها دارای دو باب کتابخانه نهادی است که آن دو هم در فاصله بسیار کمی از هم قرار دارند.

مخدومی تأکید کرد: راه‌اندازی کتابخانه در محلات مختلف سقز و افزایش سطح دسترسی مردم به کتاب و کتابخانه امری مهم است که با حماست مسئولان و خیرین میسر می‌شود.

14 باب کتابخانه عمومی در شهرستان سقز

سمیه ایزدیار، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سقز در ادامه با اشاره به فعالیت 14 باب کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی در این شهرستان، گفت: از این تعداد پنج باب نهادی و 9 باب مشارکتی است.

وی افزود: از پنج باب کتابخانه عمومی نهادی، 2 باب در شهر سقز و سه باب در شهرهای صاحب، سرا و روستای میرده است که به مردم خدمات کتابخوانی ارائه می‌دهند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سقز با بیان اینکه شهرستان سقز در زمینه تعداد کتابخانه‌های مشارکتی در استان رتبه نخست را دارد، ادامه داد: 9 باب کتابخانه عمومی مشارکتی شهرستان سقز در بخش‌های مرکزی، زیویه، سرشیو و امام فعالیت دارند.

وی از افزایش 300 درصدی اعضای فعال کتابخوانی شهرستان سقز در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با سال قبل از آن خبر داد و گفت: در حال حاضر 5 هزار و 500 نفر در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان از خدمات کتابخانه‌های عمومی بهره‌مند هستند.

ایزدیار زیربنای کتابخانه‌های عمومی شهرستان سقز را 3 هزار و 600 متر مربع ذکر کرد و افزود: امیدواریم با حمایت مسئولان شاهد افزایش تعداد کتابخانه‌های عمومی در این شهرستان باشیم.

گفتنی است؛ در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سقز مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون ریال از طرف نماینده شهرستان‌های سقز و بانه برای حمایت از کتاب و کتابخوانی اختصاص پیدا کرد و همچنین شهرداری سقز ملزم به پرداخت بخشی از معوقات به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :