کد خبر: 4068020
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۱

معرفی راه‌یافتگان به بخش نهایی جشنواره بین‌المللی «دف؛ نوای رحمت»

دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی «دف؛ نوای رحمت» راه‌یافتگان به مرحله نهایی دو بخش گروه‌نوازی و مولودی‌خوانی را اعلام کرد و گفت: اختتامیه این جشنواره 22 تا 25 تیرماه در سنندج برگزار می‌شود.

امین مرادی، دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی «دف نوای رحمت»

به گزارش ایکنا از کردستان، امین مرادی، دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی «دف؛ نوای رحمت» امروز، 11 تیرماه در جمع خبرنگاران رسانه‌های استان اظهار کرد: دهمین دوره جشنواره بین‌المللی «دف؛ نوای رحمت» بعد از دو سال وقفه 22 تا 25 تیرماه سال در سنندج برگزار می‌شود.

وی افزود: بر اساس ارزیابی اعضای هیئت داوران بازبین بخش‌های گروه‌نوازی و مولودی‌خوانی، شامل آقایان خلیفه جلال زندسلیمی، منصور مرادی و فرزاد عندلیبی گروه‌های برتر این دو بخش برای حضور در مرحله نهایی اعلام شدند.

رئیس حوزه هنری استان کردستان بیان کرد: در این دوره از جشنواره و بر اساس فراخوان اعلام شده علاوه بر دو بخش تک‌نوازی، گروه‌نوازی و مولودی‌خوانی، بخش جنبی با عنوان دونوازی دف و سازهای بومی کشور نیز به جشنواره اضافه شد که افراد برتر این بخش نیز بر اساس انتخاب دبیرخانه جشنواره اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش مولودی‌خوانی و از مجموع 27 اثر رسیده به جشنواره در نهایت هیئت داوران بازبین هفت گروه را واجد شرایط حضور در بخش مسابقه معرفی کردند.

مرادی در ادامه گفت: گروه‌های مولودی خوانی «نوای قدسیان» به سرپرستی ابراهیم علیپور از مریوان، «اخوان» به سرپرستی محمد مرادی از سنندج، «ژارک» به سرپرستی حمزه ترکه از سنندج، «سوزی درون» به سرپرستی سامان قادرپور از سردشت، «بیداد» به سرپرستی رضا امینی راد از بجنور، «نوای عارفان» به سرپرستی امید حسین پناهی از دهگلان و «بیدل» به سرپرستی علی پورعطایی از مشهد گروه های حاضر در بخش مسابقه این دوره از جشنواره به شمار می‌روند.

وی به گروه‌های مختلف بخش گروه‌نوازی جشنواره دهم اشاره کرد و افزود: در بخش گروه‌نوازی نیز از مجموع 32 اثر رسیده به جشنواره دهم، هیئت داوران بازبین 12 گروه را واجد شرایط در بخش مسابقه اعلام کرده‌اند.

رئیس حوزه هنری کردستان گفت: در این بخش گروه «میم» به سرپرستی مصیب میردامادی از شیراز، «نجما» به سرپرستی رضا دزایی پور از ساری، «رهاب» به سرپرستی ندا غلام زاده از زنجان، «ناله دف» به سرپرستی آراز شیخی از سنندج، «سفیران عشق» به سرپرستی یاسین سالاری از زاهدان، «آوین» به سرپرستی سیده مریم گلسخری‌زاده از یزد، «کژال» به سرپرستی دانیال فاضلی از اصفهان، «فیلارمونیک» به سرپرستی سیران خورنکاه از مریوان، «راستین» به سرپرستی مهران حسین‌خانی از بوشهر، «جانان» به سرپرستی غزل میرزایی از شوشتر، «آی ریا» به سرپرستی لیلی شیرازی از اصفهان، «هیوا» به سرپرستی امیرحسین کرامت از کرمان به عنوان گروه‌های منتخب این بخش راهی مسابقه جشنواره دهم می‌شوند.

وی به گروه‌ها و افراد منتخب در بخش جنبی این دوره از جشنواره اشاره و اظهار کرد: در این بخش نیز که برای اولین بار برگزار می شود، در مجموع و از میان 15 اثر رسیده، دبیرخانه جشنواره پنج اثر را واجد حضور در بخش نهایی جشنواره اعلام کرده است.

مرادی اظهار کرد: شایان آدینه‌زاده با اثر سردار دلها از بجنورد، سامان قادرپور با دونوازی دف و دیوان و دف و شمشال از سردشت، میلاد حیدری با دو نوازی تنبور و دف از کرمانشاه و محمد قهرمان نژاد با دونوازی دف و شمشال از بوکان راهی بخش نهایی و مسابقه دهمین دوره جشنواره بین‌المللی «دف نوای رحمت» می‌شود.

وی با اشاره به مقررات این دو بخش از جشنواره برای گروه‌های حاضر در بخش مسابقه و بخش جنبی، افزود: در بخش مولودی خوانی هر گروه فرصت دارد تا اجرای خود را در مدت زمان 10 تا 12 دقیقه انجام دهد و در بخش گروه نوازی مدت زمان اجرا پنج تا هفت دقیقه خواهد بود.

رئیس حوزه هنری کردستان با تقدیر از حضور و مشارکت فعال همه هنرمندان دف نواز برای حضور در این دوره از جشنواره یادآور شد: علی‌رغم تعطیلی دو ساله جشنواره «دف؛ نوای رحمت» به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا، خوشبختانه میزان استقبال از جشنواره دهم نسبت به دوره‌های گذشته با رشد خوبی همراه بوده و تنوع آثار ارسالی از استان‌های مختلف در این دوره قابل توجه بوده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :