کد خبر: 4182054
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۷

حفظ بافت تاریخی هورامان نیازمند تعامل نهادهای دولتی است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان گفت: حفظ بافت تاریخی منطقه جهانی هورامان نیازمند تعامل نهادهای دولتی و همراهی مردم منطقه است.

نشست بررسی منطقه جهانی هورامان

به‌ گزارش ایکنا از کردستان، منصور مهرزاد، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان امروز، 24 آبان در نشستی که با حضور فرماندار کامیاران، بخشدار هورامان، سرپرست پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان و جمعی از نمایندگان ادارات مربوطه برگزار شد، گفت: بافت‌های تاریخی هر شهر و روستایی نمایانگر فرهنگ و هویت آن منطقه است.

وی با بیان اینکه حفظ بافت معماری سنتی منطقه جهانی هورامان هم یکی از نیازهای اصلی و مهم است که باید در اولویت قرار گیرد، افزود: معماری روستاهای موجود در این منطقه با انطباق بر شیب‌ها به شکل پلکانی شکل گرفته است که نشان از هم‌نشینی مسالمت‌آمیز عوامل طبیعی و انسان‌ساخت دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان بیان کرد: حفظ فرهنگ و اصالت این منطقه به‌ویژه در ساخت‌و‌سازها باید در نظر گرفته شود تا در کنار ویژگی‌های مبتنی بر اصالت این منطقه، شاهد عادی‌سازی ویژگی‌های بکر و اصیل این منطقه نباشیم.

وی در پایان یادآور شد: امیدواریم با وجود تمامی مشکلات موجود و با پیوند و هم‌افزایی بیشتر بتوانیم معرفی صحیحی از ظرفیت‌های بی‌نظیر منظر فرهنگی هورامان داشته باشیم.

انتهای پیام
captcha