رابطه معنادار سلامت اداری با مشارکت حداکثری در انتخابات

انتخابات

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان، علی اصغر حسینی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان در یادداشتی تحت عنوان «رابطه معنادار سلامت اداری با مشارکت حداکثری در انتخابات» به موضوع انتخابات پرداخته است که در ادامه متن این یادداشت آمد است؛

در یک نگاه اجمالی به یک اداره سالم بر مبنای نظر بزرگان دین ویژگی‌هایی را دارا می‌باشد که موجب باور و اعتقاد مردم به آن نظام اداری و در ادامه مقبولیت نظام حاکمیتی و اجرایی آن جامعه را در پی خواهد داشت.

اگر در ادارات ما فقط بر مبنای نامه 53 امام علی(ع) در نهج‌البلاغه رفتارهای حرفه‌ای مدیر و کارکنان اجرایی شود قطعاً مردم رضایت خود را از عملکرد مسئولان و کارشناسان اداری اعلام و حتی اگر کار اداری و مطالبات آنان نیز تحقق نگردد باز هم این رابطه عاطفی مردم و مدیران مختل نمی‌شود. و بی‌شک این رضایتمندی به اصل دولت و حاکمیت نیز تسری پیدا می‌کند و آنجاست اگر سران کشوری و مدیران و مسئولان از مردم درخواست حضور در صحنه‌های مختلف را داشته باشند آحاد جامعه با جان و دل مشارکت می‌نمایند.

حال اگر این درخواست مشارکت، حضور حداکثری در انتخابات باشد، مردم این درخواست را از افراد مقبول و محبوب خود دانسته و اجابت می‌کنند حتی اگر معاندین و دشمنان نظام در جنگ ادراکی ذهن ملت را دچار انحراف نمایند، تأثیر چندانی نخواهد داشت.

حال آن ساختار اداری مردم پسند به تعبیر امام علی(ع) چه ویژگی‌هایی دارد؟ آنچه امام در نهج‌البلاغه به صراحت بر آن تأکید دارد؛ مراقبت از بیت‌المال، لزوم شایسته سالاری، حساب پس دهی، تعالی شخصیت کارکنان، حاکمیت قانون و رعایت پیمان‌ها، حفظ ارتباط با عامه مردم و انتقادپذیری و خودشناسی و خویشتن‌سازی، شفافیت و عدم روحیه ریاست‌طلبی است.

اگر مسئولان و مدیران در سطح کشور، استان و شهرستان و حتی بخش و روستا توانستند بر قلب‌های مردم مدیریت کنند مردم نیز گوش به فرمان خواهند بود. مگر نه اینکه قرآن کریم در آیه 159 سوره آل عمران خطاب به نبی مکرم اسلام(ص) می‌فرماید: "وَلَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ" اگر تو ای پیامبر تندخو و سخت‌دل بودی مردم از پیرامون تو متفرق می‌شدند. پس اصل همان مدیریت بر دل‌های مردم است.

امروز در شرایط کنونی رهبری معظم بارها بر ضرورت شرکت حداکثری در انتخابات اسفندماه تأکید دارند و همه مسئولان اعم از مدیران، کارکنان، معلمان، اساتید و تمامی دست اندرکاران را مکلف به دعوت از مردم نمودند. پس مدیر هر دستگاهی باید بداند تا چه میزان در ساختار اداری خود سلامت اداری را تضمین نموده تا ضمانت بر درخواست‌های وی از مردم باشد. این آزمونی است که هر مسئول و کارمندی خود را در معرض آن قرار دهد تا بداند چه میزان مقبولیت و محبوبیت را دارا می باشد.

نتیجه آنکه اگر مبنای دقیق‌ترین روش‌های تحقیق، پژوهشی کامل را انجام داد و در پاسخ به این مسأله که آیا بین سلامت اداری و مشارکت حداکثری در انتخابات رابطه معناداری وجود دارد یا خیر؟ می‌توان به وضوح معناداری سلامت اداری با حضور حداکثری در انتخابات را دریافت.