کد خبر: 3889895
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: بیماران مبتلا به کرونا که بهبود پیدا کرده‌ و از بیمارستان مرخص شده‌اند تا چندین روز ناقل ویروس بوده و برای پیشگیری از مبتلا نکردن سایر افراد، باید به صورت اصولی و علمی مراقبت شوند.

بهبودیافتگان کرونا به صورت اصولی و علمی مراقبت شوندبه گزارش ایکنا از کردستان، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان، ابراهیم قادری، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اهمیت مراقبت بیماران مبتلا به کروناویروس بهبودی یافته و مرخص شده از مراکز درمانی، اظهار کرد: این قبیل بیماران که در جنگ نابرابر با کروناویروس پیروز شده‌اند تا مدت‌ها ناقل ویروس بوده و باید به دقت تحت‌نظر و مراقبت شوند.

وی آشنایی بیماران و خانواده‌های آنان با اصول مراقبت در منزل را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: مشخصات کامل بیماران مبتلا به کروناویروس بهبودی یافته توسط مراقبان سلامت مستقر در بیمارستان در سامانه سیب ثبت شده و  تا ۱۴ روز پس از ترخیص از بیمارستان به صورت روزانه و به تلفنی پیگیری و آموزش‌های لازم به آنان ارائه می‌شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: در صورت برگشت علائم بیماری همچون تب، سرفه، تنگی نفس و کاهش هوشیاری مجددا جهت ویزیت به بیمارستان معین بیماران مبتلا به کروناویروس ارجاع داده می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه بیماران مبتلا به کرونا ویروس بهبودی یافته باید با رعایت مواردی در خانه ایزوله شوند، ذکر کرد: بیمار باید در یک اتاق دارای تهویه مناسب ایزوله شده، جابجایی و حرکت وی محدود و حتی الامکان فضاهای مشترک (آشپزخانه، حمام، توالت و...) دارای تهویه مناسب بوده و پنجره ها جهت تهویه و گردش هوا باز شوند.

قادری ملاقات با بیمار را به دلیل احتمال سرایت بیماری به دیگران ممنوع بیان کرد و گفت: بهتر است تعداد مراقبان از بیمار به حداقل رسیده و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی و دارای بیماری‌های زمینه‌ای نیز مسئول مراقبت از این بیماران نباشند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، به لزوم انجام خود مراقبتی، شستشوی دست‌ها و ضد عفونی کردن محیط قرنطینه و مراقبت از این بیماران اشاره و بیان کرد: استفاده از ماسک و دستکش و حفظ فاصله اجتماعی برای این افراد و خانواده‌های آنان مهم بوده و بهتر است از ماسک طبی استفاده و در صورت عطسه و یا سرفه دستمال کاغذی استفاده و سپس در سطل آشغال درب بسته دور انداخته شود.

قادری با بیان اینکه سرویس بهداشتی و حمام مورد استفاده بیماران باید حداقل یک بار در روز شسته و ضد عفونی شوند، اعلام کرد: استفاده از ملحفه‌های شخصی و ظروف اختصاصی قابل شست و شو با آب و صابون  و مواد ضدعفونی کننده بلامانع و سطوحی که بیمار با آن‌ها در تماس است باید با شوینده‌های خانگی یا وایتکس شسته و سپس آبکشی شود.

وی در پایان یادآور شد: بیماران کرونایی بهبودیافته باید داروهای تجویز شده را طبق دستورات پزشکی، به صورت منظم مصرف کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: