کد خبر: 3916026
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان با اشاره به اینکه به دلیل شیوع کرونا برنامه‌های هیئت‌های مذهبی در ایام محرم امسال نباید برگزار شود، گفت: براساس ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی دسته‌روی عزاداری، طشت‌گذاری، استفاده از طبل و‌ سنج در مراسم عزاداری و تجمعات ممنوع است.

به گزارش ایکنا از کردستان، حجت‌الاسلام احمد حاتمیان، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان در ستاد استانی برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و صفر که امروز، 21 مردادماه در سالن کوثر مجتمع نور سنندج برگزار شد، اظهار کرد: امسال باتوجه به شیوع ویروس منحوس کرونا برنامه‌های مختلف مذهبی و دینی از جمله حج، مساجد، نماز جماعات تعطیل شد تا دشمنان اسلام نشان دهیم که مکتب اسلام به سلامت مردم نیز بی‌توجهی نیست.

وی با اشاره به در پیش بودن ایام محرم و آغاز مراسمات عزاداری ویژه این ایام افزود: درشرایط کنونی به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا شاید نتوانیم تجمعات عزاداری محرم را برگزار کنیم اما با توجه به اینکه در طول تاریخ بدخواهان درصدد از بین بردن نام امام حسین(ع) بوده‌اند باید با زنده نگه‌داشتن نهضت حسینی بهانه دست بدخواهان ندهیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان بیان کرد: هیئات مذهبی، مداحان و علما باید با رعایت اصول، ضوابط و مقررات لازم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌های ایام محرم را برگزار کنند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل شیوع کرونا برخی برنامه‌های هیئات مذهبی که سال‌های گذشته در ایام محرم برگزار می‌شد، امسال نباید برگزار شود، عنوان کرد: براساس ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی و به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا، دسته‌روی عزاداری، طشت‌گذاری، استفاده از طبل و‌ سنج در مراسم عزاداری و برنامه‌های این چنینی ممنوع است.

حجت‌الاسلام حاتمیان اعلام کرد: باید سعی شود با اقناع کردن عموم مانع برگزاری تجمعات و برنامه‌هایی که منجر به شیوع مجدد ویروس منحوس کرونا در جامعه می‌شود، باشیم.

وی ادامه داد: امسال سازمان تبلیغات اسلامی برای برگزاری مراسم محرم لازم دانسته مجوز ویژه‌ای صادر کند و هر هیأتی که قصد اجرای برنامه‌ای در ایام محرم و صفر را داشته باشد باید علاوه بر مجوز خود مجوز ویژه این ایام را بگیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص برنامه‌های ایام محرم، افزود: رهبر فرمود باید از تصمیمات ستاد ملی کرونا برای برگزاری برنامه‌های مناسبتی به ویژه در ایام محرم تبعیت شود.

وی با اشاره به اینکه متناسب‌سازی دستورالعمل‌ها با فضای هیئات مذهبی باید با همکاری هیئات شکل بگیرد، افزود: هیئات مذهبی بازوان توانمند سازمان هستند و باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌های ایام محرم را پیگیری کنند.

رعایت مصوبات ستاد ملی کرونا در ایام عزاداری

حجت‌الاسلام علی رستمی، معاون فرهنگی اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: امسال هیچگونه اجتماعاتی در شهر کربلا برگزار نمی‌شود و در ایران نیز برگزاری تجمعات در ایام محرم ممنوع است.

وی افزود: در شهرستان‌ها باید کارگروه برنامه‌های عزاداری تشکیل شود تا هیئات مذهبی، مداحان و مبلغان برای برنامه‌های ایام محرم متناسب با مصوبات ستاد ملی کرونا توجیه شوند.

معاون فرهنگی اداره ‌کل تبلیغات اسلامی کردستان بیان کرد: روسای ادارات باید با علوم‌پزشکی شهرستان‌ها همکاری داشته باشند و ناظر برنامه‌های ایام عزاداری در هیئات، مساجد و حسینیه‌ها باشند.

وی با اشاره به اینکه برپایی ایستگاه‌های صلواتی به منظور پخش شیرینی و شربت در شهرستان‌ها ممنوع است و می‌توان ایستگاه‌های صلواتی را با رویکرد پخش نوحه و مداحی برپا کرد، یادآور شد: برپایی نماز و سخنرانی ایام محرم در مساجد نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید برگزار شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: