کد خبر: 3997941
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
رئیس اداره هنر اجتماعی حوزه هنری در سنندج از برگزاری جشنواره ملی هنری «محلات حاشیه‌ای شهرهای کشور» در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: این جشنواره در 26 محله از 8 استان کشور برگزار می‌شود.

جشنواره ملی هنری «محلات حاشیه‌ای کشور» برگزار می‌شودبه گزارش ایکنا از کردستان، سالار شفق، رئیس اداره هنر اجتماعی حوزه هنری امروز، 25  شهریورماه در نشستی با مسئولان واحدهای تخصصی حوزه هنری کردستان و تعدادی از هنرمندان اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری جشنواره ملی هنری محلات حاشیه‌ای کشور در حال انجام است و در نیمه دوم سال جاری این جشنواره با به نمایش گذاشتن آثار تولید شده در بخش‌های مستند، نمایش، موسیقی، کتاب‌های تولیدی و تجسمی در 26 محله از 8 استان کشور برگزار می‌شود.

وی با مثبت ارزیابی کردن روند انجام پروژه‌های مختلف هنری در قالب طرح ساماندهی و توانمندسازی سکونتگاه‌های غیر رسمی افزود: خوشبختانه استان کردستان در این زمینه بسیار خوب عمل کرده است و تمامی پروژه‌های استان یا به پایان رسیده یا تا پایان ماه نهایی و به پایان می‌رسد.

رئیس اداره هنر اجتماعی حوزه هنری با اشاره به اینکه از سال گذشته در هشت استان و ۲۶ محله از نواحی منفصل شهری کار را آغاز کرده‌ایم، بیان کرد: این کار انجام شد تا الگوی هویتی خودمان را به عنوان یک مدل جامع با استفاده از ابزار هنر طراحی کرده و در استان‌ها اجرا کنیم.

وی افزود: هم اکنون 120 اثر هنری در هشت استان تهران، البرز، سیستان وبلوچستان، خراسان رضوی، خوزستان، هرمزگان، کهکیلویه وبویراحمد وکردستان در بخش‌های مختلف در 26 محله حاشیه شهرها که بیش از این مورد کم توجهی واقع شده بودند در حال انجام است که حاصل آن تولید آثاری ماندگار و ارزشمند در بخش های مستند، نمایش، سرود، کتاب و تجسمی از سوی هنرمندان متعهد و با انگیزه است.

شفق کشف، جذب و پرورش استعدادهای هنری در این مناطق را از اصلی‌ترین اهداف حوزه هنری در نواحی منفصل شهری دانست و اظهار کرد: هم اکنون تعداد قابل توجهی از کودکان، نوجوانان و جوانان در این نواحی به جمع هنرجویان حوزه هنری افزوده شده‎اند که برای تداوم فعالیت‌های هنری و آموزشی به این افراد برنامه‌های حمایتی خوبی را با هدایت حوزه‌های هنری استان‌ها پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: به منظور ایجاد انگیزه و به تصویر درآوردن قابلیت‌های هنری هنرآموزان این نواحی برگزاری اجراهای عمومی برای گروه‌های نمایشی، اجرای گروه‌های سرود در مراسم‌های مختلف، اکران آثار مستند تولید شده، برگزاری نمایشگاه‌های هنری عکس و ... در کنار معرفی کتب تولیدی در قالب‌های مختلف در دستور کار قرار گرفته است.

شفق با اشاره به ضرورت برگزاری اردوهای هنری وفرهنگی ویژه این هنرجویان افزود: توزیع بسته های حمایتی و آموزشی در بین این افراد و هماهنگی حضور هنرمندان مطرح و شناخته شده برای حضور در کلاس‌های آموزشی مد نظر و برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی وهنری با استفاده از بسترهای مهیا شده از دیگر برنامه‌هایی است که زمینه اجرای آن فراهم شده است.

وی یادآورشد: در جشنواره پیش رو با رونمایی از 26 عنوان کتاب تولیدی دیگر آثار تولید شده در بخش‌های مختلف در یک محیط غیررقابتی با هدف افزایش دوستی‌ها و شناخت پتانسیل‌های موجود با حضور هنرمندان و هنرجویان این طرح به نمایش عمومی گذاشته می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: