کد خبر: 4029166
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲

امام خمینی(ره) در پیامی به ملت ایران فرار شاه را اولین مرحله پیروزی خواندند و این واقعه را در حرکت تکاملی ملت مهم دانستند. امام فرمودند: «رفتن شاه، پیروزی نیست بلکه طلیعه پیروزی است».

 امام خمینیبه دنبال فرار شاه از کشور در تاریخ بیست و ششم دی‌ماه، فردای آن روز امام با صدور پیامی به ملت ایران تبریک گفته و نکته‌های مهمی را به مردم گوشزد کردند. در این پیام آمده است:

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‌

خدمت عموم ملت شریف و شجاع ایران ـ أعْلَى اللَّهُ کلِمَتَهُمْ وَ وَفَّقَهُمُ اللَّهُ تعالى

فرار محمدرضا پهلوى را که طلیعه پیروزى ملت و سرلوحه سعادت و دست یافتن به آزادى و استقلال است به شما ملت فداکار تبریک عرض مى‌‌کنم. شما ملت شجاع و ثابت‌قدم به ملت‌هاى مظلوم ثابت کردید که با فداکارى و استقامت مى‌ توان بر مشکلات هر چه باشد غلبه کرد، و به مقصد هر چه دشوار باشد رسید. گرچه این ستمگر با دست آغشته به خون جوانان ما و جیب انباشته از ذخایر ملت از دست ما گریخت ولى به خواست خداوند متعال بزودى به محاکمه کشیده خواهد شد و انتقام مستضعفین از او گرفته خواهد شد؛ لکن قطع دست ستمکار از ادامه ظلم به دست ستمدیدگان فورى است. او رفت و به هم پیمان خود، اسرائیل ـ دشمن سرسخت اسلام و مسلمین ـ پیوست و جرایم و آشفتگی‌هایى را به جاى گذاشت که ترمیم آن جز به تأیید خداوند متعال و همت همه طبقات ملت و فداکارى اقشار کاردان و روشنفکر میسر نخواهد شد. اکنون در این طلوع فجر سعادت و پیروزى توجه عموم را به مطالبى جلب مى‌کنم:

1 ـ بر جوانان غیور در سراسر کشور لازم است، براى حفظ نظم با آن دسته از قواى انتظامى که اکنون به آغوش ملت بازگشته‌‌اند با تمام نیرو همکارى کنند و با کمال قدرت و جدیت نگذارند که بدخواهان و منحرفین آشوب و ناامنى ایجاد نمایند.

2 ـ به تظاهرات و شعارهاى پرشور علیه رژیم سلطنتى و دولت غاصب ادامه دهند و اگر منحرفین و مخالفین اسلام بخواهند اخلالى به وجود آورند و نظم را به هم زنند، از آنان جداً جلوگیرى کنند. باید ملت بداند که هر انحرافى و هر شعارى که مخالف مسیر ملت است به دست عمال شاه مخلوع و عمال اجانب تحقق مى‌‌یابد. من از جمیع اشخاصى که انحرافى داشته‌‌اند و یا گرایش به بعضى از مکتب‌هاى انحرافى داشته‌‌اند تقاضا دارم که به آغوش اسلام که ضامن سعادت آنان است، برگردند که ما آنان را برادرانه مى‌‌پذیریم. در این موقع حساس که کشور جنگ‌زده ما بیش از هر زمانى به اتحاد و اتفاق احتیاج دارد باید سعى شود که از هر اختلافى احتراز شود.

3 ـ دولت موقت براى تهیه مقدمات انتخابات مجلس مؤسسان بزودى معرفى مى‌‌شود و به کار مشغول خواهد شد. وزارتخانه‌‌ها موظفند که آنان را پذیرفته و با آنان همکارى صمیمانه کنند. این جانب به صلاح وزراى غیر قانونى مى‌‌دانم که برکنارى خود را اعلام کنند و خود را در مسیر ملت قرار دهند.

4 ـ به جمیع نیروهاى انتظامى و زمینى و هوایى و دریایى و صاحب‌منصبان و درجه‌داران ارتش و ژاندارمرى و غیر آنان توصیه مى‌‌کنم که دست از حمایت محمدرضا پهلوى که مخلوع است و به کشور برنمى‌‌گردد و در خارج نیز با نفرت مردم مواجه است بردارند و به ملت بپیوندند که صلاح دنیا و دین آنان در آن است.

اینجانب از همه طبقات خصوصاً حضرات علماى اعلام در این مواقع حساس تشکر مى‌‌کنم، و سلامت و سعادت همگان را از خداوند متعال خواستارم؛ و وحدت کلمه را براى همیشه، خصوصاً تا برانداختن رژیم شاهنشاهى و استقرار حکومت جمهورى اسلام، امیدوارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‌»

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: