کد خبر: 4045718
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۳

سفر به شهر زیبای بانه

بانه از شهرهای غربی استان کردستان در سال‌های اخیر به قطب گردشگری استان تبدیل شده است و سالانه میزبان میلیون‌ها مسافر و گردشگر از جای جای ایران اسلامی است.

بانهبانه یکی از غربی‌ترین شهرهای استان کردستان است که علاوه بر داشتن جاذبه‌های فراوان طبیعی به واسطه بازار این شهر به یکی از مناطق گردشگرپذیر استان کردستان تبدیل شده است.

بانه از شهرهای غربی استان کردستان است که تنها چند کیلومتر با کشور عراق فاصله دارد و در سال‌های اخیر به قطب گردشگری استان تبدیل شده است و سالانه میزبان میلیون‌ها مسافر و گردشگر از جای جای ایران اسلامی است. کوه‌های سرسبز و بلندقامت بانه از جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند، دوزین و بابوس از جمله کوه‌های بانه هستند و نماد این زیبایی را می‌شود در کوه آربابا این شهر یافت، کوهی که از شهرت زیادی هم برخوردار است، شهر بانه هم در دامنه آن بنا شده است.

بانه همچنین دارای سه قرآن تاریخی است که به همت اداره میراث فرهنگی در سالهای اخیر مرمت شده‌اند، این قرآن‌ها در روستاهای شوی و نجنه و هفت تاش قرار دارند و هم‌اکنون برای بازدید و زیارت علاقه‌مندان به آثار تاریخی و مذهبی در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

نام بانه را از واژهٔ کردی بان به معنی «بام» و بلندی و متأثر از ارتفاعات و نحوهٔ استقرار و موقعیت شهر بانه می دانند. ارتفاع 1554 متری شهر از سطح دریا و چشم انداز بلندی‌های پیرامون آن موجب شده است که مردم برای رسیدن به شهر مسیر زیادی را به طرف سربالایی طی کنند.

تاریخچه شهر بانه پیش از اسلام

پیش از اسلام طایفه‌ای زرتشتی به نام قه قو بر این منطقه حاکم بودند که در حملهٔ اعراب و بعد از آن، اختیار دینی‌ها حکومت آنجا را به دست گرفتند. تا میانه‌های سدهٔ سیزدهم هجری نام اصلی شهر بانه به روژه (آفتابگردان) بود و قباله‌هایی نیز وجود دارد که در همهٔ آن‌ها مرکز بانه، روستای به‌روژه نامیده شده است.

غار سنگی حسین کوهکن

سفری دیدنی به شهر زیبای بانه

غار سنگی حسین کوهکن نام غاری دست‌ساز است که در منطقه توریستی میگوره از توابع شهر بانه وره قرار دارد. این غار توسط مرد کُرد به نامحسین کوهکن از اهالی بانه وره ایجاد شده که فقط یک پا دارد. این بنا از چهار خانه مجزا و 9 اتاق تشکیل شده که در بعضی نقاط نسبت به سطح زمین ارتفاع کمتری دارد. وی خانه‌هایش را به طول 2 تا 3 متر و ارتفاع 1٬2 تا 1٬7 متر ساخته است. ورودی اصلی سرا در قسمت شمالی و پشت صخره، واقع است. ورودی غار، دریچه ای باریک در دل صخره با شیبی اندک و ارتفاعی کوتاه و چند پله می‌باشد. در محل ورود، دالانی بسیار کوچک به 3ورودی دیگر ختم می‌شود. او حتی برای خود دستشویی و حمام نیز ساخته است.

غار شوی

سفری دیدنی به شهر زیبای بانه

غار شوی در نزدیکی بانه و در روستایی با همین نام واقع شده است. این غار طولی در حدود 267 متر دارد و ارتفاع دهانه ی ورودی آن نیز در حدود یک متر و عرض آن نیز در حدود 2 متر است. پس از وارد شدن از دهانه نسبتاً کوچک غار و گذر از چند مسیر افقی، پرتگاهی دیده می‌شود که در سمت راست آن مسیری با شیب تند و نسبتا طولانی قرار دارد و به شعبه ی اصلی غار منتهی می‌شود. این غار پر از مسیرهای شیبدار و دهلیز است و طبعا برای غار نوردان بسیار جالب و هیجان‌انگیز است و به همین دلیل  بین طبیعت دوستان و غارنوردان بسیار مشهور شده است. باید توجه داشت که در بیشتر قسمت‌های این غار احتمال ریزش وجود دارد و باید با دقت از آن عبور کرد.

پارک بانه

سفری دیدنی به شهر زیبای بانه

شاید بانه شهر کوچکی باشد اما جاذبه‌های گردشگری بسیاری برای توریست‌ها و گردشگران تور کردستان دارد. دو مورد دیگر از مناطق دیدنی بانه پارک‌های جنگلی پیرمراد و دوکانان است. این دو پارک جنگلی که در دامنه کو‌ه‌های آربابا و جنیره واقع شده‌اند، چشم‌اندازی بسیار زیبا به سمت شهر داشته و بیشتر توریست‌ها و گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند.

پارک جنگلی دوکانان شهربازی داشته که تفریحات و سرگرمی‌های آن برای تمام سنین مناسب است. علاوه بر شهربازی وسایل ورزشی نیز دارد. پارک جنگلی پیرمراد نیز قبل از اینکه پارک باشد، یک زیارتگاه محبوب بود اما امروزه به یکی از زیباترین پارک‌های جنگلی این شهر تبدیل شده است.

روستای سبدلو

سفری دیدنی به شهر زیبای بانه

روستایی که به داشتن بوته های بلوط یا همان بنار معروف میباشد، روستای سبدلو است. این روستا در قسمت جنوبی سد بنه و در دامنه کوه وزنه در ارتفاعات سراوردان و چاران واقع میباشد. روستای سبدلو جنگلی سرسبز و دره های بسیار زیبا دارد.

همینطور مردم این روستا مشغول به کار کشاورزی و پرورش حیواناتی مثل مرغ، غاز، بوقلمون و زنبور عسل هستند. زمستان‌های این روستا بادهای شدید و سردی که آن را با ره‌ش می‌نامند وزیده و با وجود برف‌ها، صحنه زیبایی را در جنگل‌ها بوجود می‌آورد.

روستای هفتاش

سفری دیدنی به شهر زیبای بانه

روستای هفتاش شهرستان بانه با داشتن جاذبه های، گردشگری، تاریخی ، فرهنگی و زیارتی روستای نمونه گردشگری بخش ننور بانه محسوب می‌شود. این بخش به علت داشتن مناطق بکر، روستاهای هدف گردشگری و جای دادن آثار زیارتی و تاریخی کهن در دل خود، دارای پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالایی در جذب توریسم و گردشگر است.

روستای هفتاش دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی و بکر از جمله مناطق کوهستانی، مراتع زیبا، باغ‌های میوه دشت سورین و رودخانه می‌باشد که در فصول بهار، پاییز و زمستان با آب و هوای مناسب می‌تواند پذیرای گردشگران از سراسر کشور باشد، بطوریکه این بخش با داشتن جاذبه‌های گردشگری، تفریحی، زیارتی و تاریخی در روستاهای خود توانسته در جذب گردشگر و رونق اقتصادی این بخش تأثیر فراوانی داشته باشد.

روستای نجنه بانه

سفری دیدنی به شهر زیبای بانه

روستای نجنه علیا یکی از روستاهای هدف گردشگری است که در فاصله 38 کیلومتری جاده بانه به سردشت در محیطی جنگلی و کوهستانی قرار گرفته است. اهمیت این روستا به جز محیط طبیعی، بکر و زیبای آن در فراوانی چشمه سارها، وجود قرآن قدیمی در مسجد تاریخی آن و مجتمع شیلات کوچکی در روستا است که ماهی های آن طعم بسیار لذیذی داشته و در همان محل ارائه می‌شود.

روس‍ت‍‍ای دی‍دن‍‍ی دی‍گ‍ر ی ن‍ی‍ز در ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان ب‍‍ان‍ه م‍‍ی‌ت‍وان‍د ه‍دف م‍ن‍‍اس‍ب‍‍ی ب‍رای ی‍ک س‍ف‍ر ب‍‍اش‍د ک‍ه آن را ن‍ج‍ن‍ه م‍‍ی خ‍وان‍ن‍د. روس‍ت‍‍ای ن‍ج‍ن‍ه در ف‍‍اص‍ل‍ه 38 ک‍ی‍ل‍وم‍ت‍ری ش‍‍ه‍ر ب‍‍ان‍ه و در ج‍‍اده س‍ردش‍ت ب‍ه ای‍ن ش‍‍ه‍ر و در م‍ح‍ی‍ط‍ی ج‍ن‍گ‍ل‍‍ی و ک‍و ه‍س‍ت‍‍ان‍‍ی و اق‍‍ع اس‍ت. اه‍م‍ی‍ت گ‍ردش‍گ‍ری ای‍ن روس‍ت‍‍ا ب‍ه ج‍ز طب‍ی‍‍ع‍ت بک‍ر و زی‍ب‍‍ای آن در ف‍راوان‍‍ی چ‍ش‍م‍ه‌س‍‍اره‍‍ا و وج‍ود ق‍رآن ق‍دی‍م‍‍ی در م‍س‍ج‍د ت‍‍اری‍خ‍‍ی آن اس‍ت.

روستای مامال

سفری دیدنی به شهر زیبای بانه

روستای مامال از توابع بخش نمشیر شهرستان بانه در استان کردستان میباشد.این روستا دارای 480 نفر جمعیت میباشدکه ازشمال به کوه حوتوانه واز جنوب به روستای شیدیله واز شرق به روستاهای سیاحومه و آلی ماکان واز غرب به روستای نمازگاه وصل میباشد.

فاصله این شهر تا مرکز شهرستان 25 کیلومتر وتا مرکز بخش نمشیر (شهر کانیسور)4 کیلومتر میباشد.خدمات عمرانی چندانی درروستا انجام نشده ودرحال حاضر فاقد خدماتی همچون طرح هادی- خانه بهداشت-مدرسه راهنمایی- کتابخانه وجاده آسفالت میباشد.
شغل مردم روستا بصورت رسمی کشاورزی ودامداری وبصورت غیر رسمی مبادلات مرزی می‌باشد.

روستای مجسه بانه

روستای مجسه نزدیک به سد بانه بوده و بهترین طبیعت و جنگل زیبا و سرسبز را در شهر دارد اما این تنها جاذبه این روستا نیست! داخل این روستا بیشتر مردم دارای استخرهای پرورش ماهی و رستوران‌های کباب ماهی هستند. و شاید بتوان گفت بیشترین دلیل معروفیت روستای مجسه به خاطر حوضچه پرورش ماهی ‏و جنگل‌هایی است که دارد.

کوه بسیار زیبای آربابا

سفری دیدنی به شهر زیبای بانه

کوه آربابا که نماد زیبایی و حماسی و آرامش مردم شهر بانه و تنها دلیل جهت ورزش ماجراجویی و پرهیجان کوه‌نوردی مردم است. ارتفاع این کوه 2170 متر است . و چندین دلیل برای نامگذاری این کوه وجود دارد که متأسفانه هرکدام مثل اسرار می باشند که هیچ کدام سندی ندارند.

در ضمن تنها کوهی در بانه است که به همت تمام کوهنوردان سال 85 شمسی پناهگاهی روی قله فرعی آن بنا گردید تا مورد استفاده کوه‌نوردان عزیز واقع شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :