کد خبر: 4067837
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۸

کنگره عظیم حج؛ فرصتی برای تقویت اتحاد مسلمانان

امام‌جمعه سنندج کنگره عظیم حج را فرصتی برای حفظ و تقویت برادری و اتحاد بین مسلمانان دانست و گفت: اگر انسجام و برادری بین امت اسلامی وجود داشت امروز شاهد تجاوز به کشورهای منطقه نبودیم.

ماموستا فایق رستمی، امام جمعه سنندج

به گزارش ایکنا از کردستان، ماموستا فایق رستمی، امام‌جمعه سنندج، امروز، 10 تیرماه در آیین عبادی ـ سیاسی نماز جمعه مسجدجامع سنندج با گرامیداشت ایام ماه مبارک ذی‌الحجه و سفر 452 نفر از مردم کردستان به سرزمین وحی اظهار کرد: ماه برکت و رحمت، ماه سفر به سرزمین نزول قرآن، عبودیت و دوستی است لذا باید همه مسلمانان از آثار و برکات این ماه بهره لازم را ببرند.

وی با اشاره به اینکه سفر معنوی حج، سفری به سرزمین نزول قرآن، مرکز تولد اسلام، خداپرستی، عبودیت، وحدت، مودت، اخوت و رسالت است، افزود: خداوند متعال در آیه 27 سوره حج درباره این سفر معنوی می‌فرماید: «وَأَذِّنْ فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ يَأْتُوكَ رِجَالًا وَعَلَىٰ كُلِّ ضَامِرٍ يَأْتِينَ مِنْ كُلِّ فَجٍّ عَمِيقٍ؛ و در میان مردم برای حج بانگ زن تا پیاده و سوار بر هر شتر باریک اندام [چابک و چالاک] که از هر راه دور می آیند، به سوی تو آیند». در این آیه قرآن خداوند متعال بندگانش را به سفر معنوی حج دعوت کرده است.

ماموستا رستمی به آیه 28 سوره حج که می‌فرماید: «لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَعْلُومَاتٍ عَلَىٰ مَا رَزَقَهُمْ مِنْ بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ ۖ فَكُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقِيرَ؛ تا منافع خود را [از برکت این سفر معنوی] مشاهده کنند، و نام خدا را در روزهایی معین [که برای قربانی اعلام شده] بر دام‌های زبان بسته‌ای که به آنان عطا کرده ذکر کنند، [چون قربانی کردید] از آن بخورید و تهیدست را نیز اطعام کنید»، اشاره و بیان کرد: خداوند متعال در این آیه ارکان و اصول قربانی کردن در این ماه مبارک را به بندگان یادآوری کرده است.

وی کنگره عظیم حج را فرصتی برای حفظ و تقویت برادری و اتحاد بین مسلمانان دانست و افزود: اگر انسجام و برادری بین امت اسلامی وجود داشت امروز شاهد تجاوز کشورهای غربی و آمریکا به کشورهای منطقه و نابودی هزاران نفر و زیرساخت‌ها نبودیم.

امام‌‌جمعه سنندج با تأکید بر اینکه حجاج باید قبل از عزیمت به این سفر معنوی توبه کرده و رضایت اطرافیان خود را کسب کنند، بیان کرد: در این سفر معنوی انسان‌ها پاک و مطهر می‌شوند لذا باید پاک و پاکیزه به این سفر معنوی عزیمت کنند.

وی به منابع و پتانسیل‌های طبیعی و خدادادی استان کردستان از لحاظ گردشگری، معادن و مرز اشاره و اظهار کرد: باید با بهره‌گیری درست از این منابع خداددای زمینه توسعه استان کردستان را فراهم کنیم.

ماموستا رستمی با تأکید بر لزوم خدمت‌گزاری صادقانه و دلسوزانه مسئولان برای رفع دغدغه‌های مردم بیان کرد: دولت سیزدهم آستین همت را بالا زده و در حال تلاش برای برآورده کردن خواسته‌های مردم بوده که قابل تقدیر است.

وی با اشاره به سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهور به کردستان یادآور شد: امیدواریم با تلاشی که دولت در پیش گرفته است، تمام وعده‌های رئیس‌جمهور در بخش‌های مختلف به ویژه اقتصادی و معیشتی عملی شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :