کد خبر: 4078630
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۸

ترویج فرهنگ کتابخوانی؛ زمینه‌ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سنندج با اشاره به نقش مهم کتاب در جامعه، گفت: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و نهادینه‌سازی فرهنگ مطالعه موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

نشست کتابخانه‌های عمومی سنندج

به گزارش ایکنا از کردستان، حسن عسکری، فرماندار سنندج در نخستین نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سنندج در سال جاری که با حضور اعضای حقیقی و حقوقی انجمن امروز، 25 مردادماه در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: بخش زیادی از آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی در نتیجه بی‌توجهی به کتاب و پایین بودن سرانه مطالعه است.

وی با بیان اینکه کتاب ابزار انتقال اندیشه‌ها و افکار به نسل‌های آینده است، افزود: یکی از مظاهر مهم فرهنگی در هر جامعه‌ای میزان اهمیت دادن به کتاب و کتابخوانی است.

فرماندار سنندج نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی را وظیفه‌ای همگانی دانست و گفت: دستگاه‌هایی مانند کتابخانه‌های عمومی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش، شهرداری، شوراهای اسلامی و همچنین سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه نقش مهمی دارند.

وی بیان کرد: فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید از دوران کودکی در فرد نهادینه شود و توجه به این امر مهم، جامعه را به سمت و سوی آینده‌ای روشن سوق می‌دهد.

عسکری بر لزوم حل مشکلات راه‌اندازی کتابخانه عمومی در شهر شویشه تأکید و بیان کرد: مسئولان باید برای راه اندازی کتابخانه در شهر شویشه کمال همکاری را با کتابخانه‌های عمومی داشته باشند.

وی خواستار توجه دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی به احداث کتابخانه در روستاهای پرجمعیت شهرستان شد و بیان کرد: ارتقای سرانه دسترسی عموم به کتاب از وظایف مهم متولیان کتاب و کتابخوانی در راستای اجرای عدالت فرهنگی است.

راه‌اندازی و بازگشایی کتابخانه مرکزی سنندج

محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان نیز در این نشست اظهار کرد: فرمانداران به عنوان رؤسای انجمن کتابخانه‌های عمومی نقش بسیار مهمی در کمک به توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه دارند

وی با اشاره به قانون پرداخت نیم درصد از درآمدهای شهرداری به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی، افزود: خوشبختانه شهرداری سنندج با توجه ویژه به این قانون و پرداخت به موقع نیم درصد به الگویی برای سایر شهرها تبدیل شده داست.

مخدومی راه‌اندازی و بازگشایی کتابخانه مرکزی سنندج را از مهم‌ترین اقدامات کتابخانه‌های عمومی در یک سال گذشته برشمرد و گفت: راه‌اندازی این کتابخانه در ارتقای سرانه فضای فرهنگی در استان بسیار تأثیرگذار بوده و سطح خدمت‌رسانی به مردم شریف سنندج را افزایش داده است.

وی از بازگشایی مجدد کتابخانه فردوسی سنندج در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: کتابخانه مذکور در مرکز شهر سنندج در یک سال گذشته به طور کامل تعمیر و بازسازی شده است و بخش‌های ویژه‌ای مانند سالن مطالعه ویژه آقایان و بانوان به صورت مجزا و بخش ویژه کودک و نوجوان به آن اضافه شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان بیان کرد: راه‌اندازی کتابخانه عمومی در سرای محله نایسر با حضور مسئولان یکی دیگر از اقدامات مهم کتابخانه‌های عمومی در سال جاری بوده است.

فعالیت 22 باب کتابخانه در سقز

محمد بهرامی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج نیز در این جلسه اظهار کرد: در حال حاضر شهرستان سنندج دارای 22 باب کتابخانه عمومی است که 14 باب از این کتابخانه نهادی و 8 باب دیگر مشارکتی است.

وی تعداد اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی شهرستان سنندج را نزدیک به 11 هزار نفر برشمرد و گفت: شیوع کرونا در سال‌های گذشته بر روند عضوگیری در کتابخانه‌ها تأثیر منفی داشته است اما در ماه‌های اخیر و به ویژه با افتتاح کتابخانه مرکزی روند رو به شدی را را در این زمینه شاهد هستیم.

بهرامی در پایان یادآور شد: در یک سال گذشته بالغ بر 80 میلیارد ریال برای تعمیر، بازسازی، تجهیز کتابخانه‌های مرکزی و فردوسی سنندج هزینه شده است و امیدواریم با همکاری و حمایت مسئولان زمینه خدمت‌رسانی به مردم کتاب دوست شهرستان سنندج بیش از پیش فراهم شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha