کد خبر: 4105530
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۱

تمرکززدایی و رعایت عدالت؛ اولویت برنامه‌های فرهنگی در کردستان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان گفت: براساس راهبردهای تعیین شده و به منظور تمرکززدایی و رعایت عدالت فرهنگی و هنری با پرهیز از برگزاری جشنواره‌ها در مرکز استان، بخشی از این برنامه‌ها و جشنواره‌ها را به شهرستان‌ها منتقل خواهیم کرد.

نشست صمیمی اصحاب فرهنگ و هنر کردستان

به گزارش ایکنا از کردستان، علی اصغر دریایی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان امروز، 17 آذرماه در نشست صمیمی با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان بیجار گفت: خط مقدم برنامه‌های فرهنگی و هنری ما شهرستان‌ها است.

وی افزود: براساس راهبردهای تعیین شده و به منظور تمرکززدایی و رعایت عدالت فرهنگی و هنری با پرهیز از برگزاری جشنواره‌ها در مرکز استان، بخشی از این برنامه‌ها و جشنواره‌ها را به شهرستان‌ها منتقل خواهیم کرد و در ادامه همین روند به شهرهای کوچک و روستاهای دارای جمعیت زیاد نیز تسری خواهیم داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان بیان کرد: یازده برنامه فرهنگی و هنری برای شهرستان بیجار تدارک دیده شده است، برگزاری تئاتر استانی در شهر بیجار، تئاتر عروسکی، همایش امیرنظام گروسی و هفته فیلم سعید آقا خانی از جمله مهمترین این برنامه و جشنواره‌ها است.

وی اظهار کرد: در برگزاری و اختصاص اعتبارات حوزه فرهنگ و هنر بایستی عدالت رعایت و همه مردم سراسر استان از این اعتبارات بهره‌مند شوند.

دریایی با قدردانی از هنرمندان و اصحاب فرهنگ و رسانه شهرستان بیجار گفت: ما در این نشست‌های صمیمی به نقطه نظرات شما و اعمال آن در برگزاری جشنواره‌ها و رویدادها توجه می‌کنیم، نیاز هست با همکاری شما اصحاب فرهنگ و هنر وجه فرهنگی شهرستان بیجار احیا شود.
وی در خصوص برنامه‌های حوزه کودک ونوجوان گفت: برای همه اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان و نوجوان نیز برنامه‌های متناسب تدارک خواهیم دید.

یکی از کتابفروشی های شهرستان بیجار در این نشست صمیمی با مدیرکل ومعاونین ایشان گفت: توصیه می کنم اصحاب فرهنگی و هنر در مقوله کتابخوانی پیشتاز باشند تا مردم نیز به فرهنگ کتاب و کتابخوانی تشویق شوند و به آنها تسهیلات کم بهره اعطا شود.

خوشنویس حاضر در این نشست گفت: در شهر بیجار نیاز هست تا جشنواره ها و نمایشگاه های خوشنویسی برگزار و پیش بینی شود، چراکه یکی از نوابغ خوشنویسی کشور امیرنظام گروسی در این شهر بوده است.

فیلم ساز و عکس حاضر در این نشست نیز ضمن قدردانی از مدیرکل و هیات همراه به جهت طی کردن یکصد وپنجاه کیلومتر برای حضور در این شهرستان ودیدار با اصحاب فرهنگ و هنر، گفت: متاسفانه انجمن عکس و فیلم در بیجار نداریم تا مطالباتمان را پیگیری کنیم، ما نمی‌دانیم چه اعتبارات مالی به حوزه فیلم و عکس اختصاص یافته است.

وی گفت: امیرنظام گروسی در کجای تاریخ معاصر و مسائل و مشکلات موجود جامعه ما قرار دارد، وقتی فیلم شیار 143 در حوزه دفاع مقدس ساخته شد با وجود اینکه این شهید ومادرش در بیجار بودند اسمی از شهر بیجار در این فیلم برده نشد، واقعیت امر اعتبارات حوزه فیلمسازی بسیار اندک است و معلوم نیست اگر هم اعتباری بوده باشد به کدام هنرمندان پرداخت شده است، ما در بیجار به دلیل کمبود اعتبارات مالی قادر به برگزاری کارگاه های آموزشی نیستیم. وی در خصوص جشنواره سوگواره عکس راویان عشق بیجار گفت: تاکنون 250 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

فیلمساز و عکاس دیگر از شهرستان بیجار اینچنین گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بیجار از هنرمندان و فعالیت های آنها بی خبر است، برای جشنواره های شهرستانی اعتبارات اندکی اختصاص داده می شود، متأسفانه برای جشنواره سوگواره عکس بیجار اعتبار بسیار کمی در نظر گرفته شده است، به هنرمندان شهرستانی توجه شایانی نمی‌شود.

هنرمند عرصه تئاتر بیجار نیز گفت: وضعیت تجهیزات پلاتوی شهرستان خوب نیست و پلاتوی تازه تاسیس شده نیز تاکنون تجهیز(نور و امکانات سخت افزاری) نشده است. پلاتوی تازه ساخته شد چند منظور نیست بلکه تنها به تمرین و اجرای تئاتر اختصاص دارد.

یکی از بانوان فعال در عرصه ادبیات و فعالیت های فرهنگی کودک و نوجوان نیز در این نشست گفت: به برنامه‌ها و جشنواره‌های حوزه کودک و نوجوان آنچنان توجهی نمی‌شود، هیچ جشنواره‌ای در این زمینه و مقطع سنی تاکنون در بیجار برگزار نشده است، تنها به برگزاری جشنواره نقاشی اهتمام داده شده است، که کافی نیست.

خبرنگار و فعال رسانه در این جمع نیز گفت: به خبرنگاران شهرستانی هیچ توجه و امکاناتی از قبیل بیمه و آگهی و عضویت در صندوق اعتباری هنر کشور اختصاص داده نمی‌شود، نمایندگی خبرگزاری های مستقر در استان به خبرنگاران شهرستانی معرفی نامه و گواهی فعالیت در این خبرگزاری های داده نمی‌شود.

یکی از هنرمندان حوزه دف‌نوازی نیز در این نشست گفت: تنها گروه دف‌نوازی در شهرستان هستیم که فعالیت میکنیم، متأسفانه برای تمدید عضویت در صندوق اعتباری هنر دچار مشکل شده‌ایم، گروه هنری ما را نیز در جشنواره‌های استانی حوزه دف‌نوازی شرکت دهید، برای تهیه سیستم صوتی پیشرفته نیاز به تسهیلات کم بهره بانکی داریم.
خبرنگار دیگر حاضر در این نشست صمیمی با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان گفت: وظایفی برعهده فرهنگ و ارشاد اسلامی نهاده شده است، بعضی از این وظایف مغفول مانده است که نیاز هست مجدداً بازنگری در وظایف فرهنگ و ارشاد صورت گیرد.

وی افزود: فعالیت در فضای مجازی بسیار اندک است و همین امر موجب جولان عوامل دشمن در این فضا شده است، 10هزار خبر در روز بر علیه جمهوری اسلامی روی خبرگزاری‌های دشمن قرار می گیرد نیاز هست ما نیز در فضای مجازی فعال‌تر باشیم، به خبرنگاران شهرستان مجوز رسانه و نمایندگی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها داده نمی‌شود، خانه مطبوعات استان ما را به عنوان عضو خانه قبول نمی‌کند.

فعال حوزه هنرهای نمایشی نیز در این نشست صمیمی گفت: فکر کنم شهرستان بیجار در سفرهای کاری مدیرکل آخرین شهرستان باشد، واقعیت امر فرهنگ و هنر در استان و شهرستان بیجار مظلوم واقع شده است، درحال حاضر جشنواره‌های حوزه تئاتر برگزار نشود بهتر است، متأسفانه دچار جشنواره‌زدگی شده‌ایم، توجه به زیرساخت‌های عرصه تئاتر نیاز امروز است، در عضویت هنرمندان در صندوق اعتباری هنر شأن وجایگاه هنرمندان تقلیل پیدا کرد، در ایام شیوع ویروس کرونا هنرمندان دچار ضرر و زیان زیادی شدند، در حوزه تئاتر جذب اسپانسر و حامی مالی مدنظر قرار نمی‌گیرد.

نویسنده کتاب‌های حوزه کودک ونوجوان نیز گفت: من برنده جایزه کتاب سال کردستان در حوزه کتاب کودک شدم و در حوزه ادبیات کُردی گروسی نیز جوایزی کسب کردم، کتابی جدید با موضوع آب به لهجه کُردی گروسی با هزینه شخصی خودم چاپ کردم متاسفانه هیچ نهاد و ارگانی از من تاکنون حمایت نکرده است.

فعال عرصه هنرهای نمایشی نیز اینچنین گفت: در عرصه هنرهای نمایشی کم و کاستی بسیار زیاد است، در این برهه از زمان و با وجود این حوادث ناگوار اخیر با چالشی بزرگ در عرصه هنرهای نمایشی مواجه هستیم، براین اساس به نظر بنده جشنواره‌های تئاتر صحنه ای و خیابانی برگزار نشود بهتر است، لازم است صدای هنرمندان را بشنویم و دردهای آنها را از نزدیک احساس کنیم، با برگزاری جشنواره‌های تئاتر در این برهه از زمان هنرمندان را برعلیه همدیگر و هنرمند در مقابل مردم قرار ندهیم.

یادآور می‌شود؛ در پایان از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و معاونان امور هنری و فرهنگی اداره کل و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بیجار در خصوص مسائل و مشکلات موجود برای تک‌تک مباحث اصحاب فرهنگ و هنر راهکارها و راهنمایی‌های لازم ارائه و قول مساعد برای رفع مشکلات موجود براساس توانمندی‌های مالی و اعتباری داده شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha