کد خبر: 4068864
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۷

راه‌اندازی کتابخانه عمومی در روستاها؛ از اولویت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان توجه به راه‌اندازی کتابخانه عمومی در روستاها را از اولویت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ذکر کرد و گفت: شوراهای اسلامی، دهیاری‌ها، خیرین و مردم می‌توانند در این زمینه کمک کنند و با معرفی ساختمان‌های قابل استفاده و مورد تأیید نهاد، زمینه راه‌اندازی کتابخانه را در روستاهای فراهم کند.

نخستین نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان دهگلان

به گزارش ایکنا از کردستان، محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان امروز، 14 تیرماه در نخستین نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان دهگلان اظهار کرد: خوشبختانه دغدغه کتاب و کتابخوانی بین مسئولان این شهرستان وجود دارد و این امر می‌تواند نقطه عطف مهمی برای نیل به اهداف باشد.

وی توجه به راه‌اندازی کتابخانه عمومی در روستاها را از اولویت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ذکر کرد و افزود: شوراهای اسلامی، دهیاری ها، خیرین و مردم می‌توانند در این زمینه کمک کنند و با معرفی ساختمان‌های قابل استفاده و مورد تأیید نهاد، زمینه راه‌اندازی کتابخانه را در روستاهای مطبوع خود فراهم کند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دهگلان حمایت از ناشران و نویسندگان بومی را از اولویت‌های دیگر اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان ذکر و بیان کرد: خرید کتاب از نویسندگان و ناشران و توزیع آن در کتابخانه‌ها، برگزاری مراسم رونمایی، نقد و تحلیل کتاب و برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان بخشی از برنامه‌های این نهاد فرهنگی به منظور حمایت از این قشر است.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت یک باب کتابخانه عمومی در این شهرستان، اظهار کرد: در این کتابخانه 800 نفر عضو هستند و بالغ بر 22 هزار نسخه کتاب در آن نگهداری می‌شود.

توسعه زیرساخت‌ها؛ مهم‌ترین اقدام برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در دهگلان

حمید معتصمی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی دهگلان نیز در این نشست با اشاره به پایین بودن سرانه زیربنای کتابخانه‌های عمومی در این شهرستان، اظهار کرد: متأسفانه سرانه زیربنای کتابخانه‌های عمومی در شهرستان دهگلان مناسب نیست.

وی با اشاره به اینکه این شهرستان با 65 هزار نفر جمعیت دارای یک باب کتابخانه عمومی نهادی با 200 متر مربع زیربناست، افزود: این امر برای منطقه‌ای که مملو از افراد نخبه و تحصیلکرده بوده، زیبنده و شایسته نیست.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی دهگلان با اشاره به اینکه توسعه زیرساخت‌ها مهم‌ترین اقدام برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سرانه مطالعه در این شهرستان است، بیان کرد: مسئولان شهرستان به ویژه شهردای، شوراهای اسلامی، دهیاری ها و نهادهای فرهنگی باید در این زمینه بیش از پیش تلاش کنند و با بسترسازی‌های لازم زمینه را برای راه‌اندازی کتابخانه در شهرها و روستاها فراهم کند.

وی تأکید کرد: راه‌اندازی کتابخانه عمومی در دهستان‌های بزرگ شهرستان از جمله قروچای، بلدستی، گردمیران و سیس ضروری است و مسئولان باید در این زمینه تلاش کنند.

معتصمی بر لزوم بهره‌مندی از ظرفیت خیرین شهرستان در امر کتابخانه‌سازی تأکید کرد و افزود: خیرین ظرفیت بسیار مهم و مؤثری در توسعه زیرساخت‌ها هستند و می‌توانند در این بخش نیز مشارکت فعال داشته باشند.

حبیب‌الله مشیرپناهی، خواستار حمایت بیشتر مسئولان از کتابخانه‌های عمومی شد و راه‌اندازی کتابخانه‌های جدید را از نیازهای اساسی شهرستان در حوزه فرهنگ برشمرد.

گفتنی است؛ پرداخت کامل بدهی نیم درصد شهرداری دهگلان به کتابخانه‌های عمومی و مکان یابی برای ساخت کتابخانه جدید از مصوبات مهم جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی در این شهرستان بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :