کد خبر: 3997923
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹
رئیس اداره هنر اجتماعی مرکز هنر مردمی معاونت راهبری استان‌های حوزه هنری در سنندج از تألیف 26 عنوان کتاب با محوریت مناطق حاشیه ای و نواحی منفصل شهری درکشور خبر داد.

به گزارش ایکنا از کردستان، سالار شفق، رئیس اداره هنر اجتماعی مرکز هنر مردمی معاونت راهبری استان‌های حوزه هنری در سنندج شامگاه گذشته، 24 شهریورماه با حضور در حوزه هنری استان کردستان ضمن بررسی پروژه‌های مکتوب حوزه هنری کردستان در نواحی منفصل شهری نایسر وننله با نویسندگان این دو پروژه به گفتگو پرداخت.

وی در این نشست با خوب ارزیابی کردن روند انجام پروژه‌های دردست اقدام افزود: معرفی توانمندی‌ها و استعدادهای مناطق حاشیه‌ای شهر سنندج از مهم‌ترین اهداف این دو پروژه است.

رئیس اداره هنر اجتماعی حوزه هنری بیان کرد: در کنار معرفی قابلیت‌های اقتصادی، فرهنگی واجتماعی دراین نواحی درگیر کردن هنرمندان به صورت مستقیم با موضوعات این نواحی و تغییر دیدگاه‌ها، نسبت به کاهش و از بین بردن آسیب‌های اجتماعی در این محلات تلاش کنیم.

وی نقش هنرمندان را در این زمینه بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: در بعضی از استان‌ها پس از سفارش تولید اثر به هنرمندان در ابتدا شاهد عدم رغبت انجام کار بدلیل عدم شناخت هنرمندان از این مناطق بودیم که پس از تحقیق و پژوهش هم اکنون برای قرارگیری سوژه‌ها در اثر مربوطه بدلیل حجم بالای سوژه‌ها ناچار به انتخاب بهترین‌ها شده‌ایم.

شفق با اشاره به اینکه از سال گذشته در هشت استان و ۲۶ محله از نواحی منفصل شهری کار را شروع کرده‌ایم، ادامه داد: این کار انجام شد تا الگوی هویتی خودمان را به عنوان یک مدل جامع با استفاده از ابزار هنر طراحی کرده و در استان‌ها اجرا کنیم.

وی بیان کرد: دراستان کردستان در کنار پروژه‌های مختلف طرح ساماندهی و توانمندسازی نواحی منفصل شهری نایسر و ننله دو کتاب هم در نظر گرفته شده است که در مجموع شاهد پیشرفت 70 درصدی این دو پروژه هستیم و انتظار داریم حداکثر ظرف یک ماه آینده تکمیل و نهایی شود.

رئیس اداره هنر اجتماعی حوزه هنری گفت: بر اساس طرح اولیه انتظار این است که در نهایت در 8 استان تهران، البرز، خراسان رضوی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان 26 عنوان کتاب را تولید، تألیف و روانه بازار کنیم.

وی یادآور شد: توجه جدی به ساختارهای حرفه‌ای نگارش کتاب با درونمایه تاریخ شفاهی و بهره‌مندی از هنرمندان و نویسندگان جوان وبا انگیزه به منظور کسب تجربه و دانش بیشتر در خصوص تألیف اینگونه آثار و بیان هنرمندانه و زیبا از استعدادهای نهفته در این محلات به منظور احیای هویت محله و اصلاح تصویر و انگاره‌های ذهنی ساکنین فعلی این سکونتگاه‌ها و نیز شهروندان پیرامون و مسئولان شهری نسبت به ظرفیت‌های بومی محلات محروم، افزایش سرانه خدمات فرهنگی و هنری و توزیع عادلانه آن از اهداف است که در این پروژه‌ها به دنبال تحقق آن هستیم.

گفتنی است؛ در پایان شیلان آویهنگی و جملیه معظمی نویسندگان دو پروژه ننله و نایسر بخشی از کارهای صورت گرفته را تشریح و نکات لازم جهت رفع ایرادات توسط رئیس اداره هنر اجتماعی حوزه هنری ارائه شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: